Włamanie do mieszkania: jak go uniknąć w czasie wakacji?
2014-06-17 11:35
Zabezpiecz mieszkanie na wakacje © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpieczenie mieszkania = spokojne wakacje
Lipiec i sierpień to okres żniw nie tylko dla rolników, ale i dla rabusiów, którzy, wykorzystując nieostrożność korzystających z urlopu Polaków, nagminnie włamują się do domów i mieszkań. W dużej mierze wynika to z lekceważącego podejścia właścicieli nieruchomości. Z ankiety przeprowadzonej przez firmę ochroniarską Zakłady Usługowe EZT S.A. wynika, że zamek antywłamaniowy ma mniej niż co piąte mieszkanie, a alarm jedno na 17. I choć policyjne statystyki pokazują, że kradzieży z włamaniem jest ponad dwa razy mniej niż dziesięć lat temu, to nadal rocznie notuje się ich ponad 100 tysięcy. Niestety, ich wykrywalność jest niewielka, bo wynosi 32-33 proc., warto więc zabezpieczyć się samodzielnie.fot. mat. prasowe
Liczba stwierdzonych w Polsce kradzieży z włamaniem (w tys.)
Najlepszym zabezpieczeniem antywłamaniowym jest zdrowy rozsądek, bo nadal nie brakuje osób, które opuszczając dom zostawiają otwarte okna, chowają klucze pod wycieraczką, czy nie wykupują polisy ubezpieczeniowej, bo „to wyrzucanie pieniędzy w błoto”.
Z policyjnych statystyk wynika, że 80 proc. włamań do domów następuje przez okna. Zwykle dochodzi do wepchnięcia całego skrzydła do środka, wybicia szyby lub wyważenia uchylonego okna. Dlatego, szczególnie w przypadku mieszkań na parterze i domów jednorodzinnych, tak ważne jest, by mieć okna antywłamaniowe. Oczywiście takie rozwiązanie nie zabezpieczy mieszkania w stu procentach, ale znacząco wydłuży czas potrzebny złodziejowi na wejście do wewnątrz, a w tym fachu czas jest niezwykle istotny – każda sekunda spędzona na próbach dostanie się do środka to ryzyko wpadki.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Zabezpiecz mieszkanie na wakacje
Wzmocnij najsłabszy punkt
Drugim istotnym elementem są drzwi wejściowe. W wielu mieszkaniach można spotkać dobrej jakości zamki antywłamaniowe wstawione w bardzo słabych drzwiach. Pamiętajmy, że system jest tak słaby, jak najsłabszy jest jego element. Na nic najlepsze na świecie zamki, jeśli drzwi rozpadną się od jednego uderzenia nogą, lub zawiasy puszczą od mocniejszego pchnięcia. Warto więc zainwestować kilka tysięcy złotych w dobre atestowane drzwi z solidnymi zamkami. Taki zestaw na pewno powstrzyma pierwszy szturm rabusiów. Dodatkowo należy pamiętać o zabezpieczeniu przejść pomiędzy piwnicą i/lub garażem a domem.
Home Broker podpowiada:
W przypadku zamków w drzwiach wcale nie jest tak, że im więcej tym lepiej. Dodatkowe zamki mogą bowiem osłabić konstrukcję drzwi. Jeden wielopunktowy atestowany zamek będzie lepszym zabezpieczeniem niż trzy lub cztery, jak to w latach 90-tych często bywało.
Upowszechnianie się nowoczesnych technologii ułatwia zabezpieczenie domu przed włamaniem. Prosty system monitoringu można wykonać już samodzielnie, a wykładając 2-3 tys. zł dostaniemy zestaw kilku kamer z podczerwienią aktywowanych czujnikami ruchu i z możliwością podglądu przez internet. Dodatkowo system taki warto połączyć z alarmem, który o pojawieniu się intruza poinformuje firmę ochroniarską. Część złodziei odstraszy już tabliczka z logo firmy ochroniarskiej na bramie lub atrapa kamery, którą można kupić za kilkadziesiąt złotych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)