eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościKupno mieszkania na wynajem: ważne potrzeby studentów

Kupno mieszkania na wynajem: ważne potrzeby studentów

2014-07-07 13:39

Przeczytaj także: Student czyli najemca przewidywalny?


Wyposażenie

Stara meblościanka i kafelki z minionej epoki są antyreklamą oferty. Nadal wśród wielu inwestorów istnieje błędne przeświadczenie, że mieszkanie wystarczy wyposażyć w używane meble i wysłużony sprzęt. Jednak takie oferty są odrzucane w pierwszej kolejności, gdyż najczęściej niższy standard wyposażenia nie idzie w parze z atrakcyjną ceną wynajmu. Student woli więc wynająć za podobną kwotę lokal z lepszym wyposażeniem. Mile widziane są oferty z kompletem mebli, sprzętem AGD oraz wszelkim niezbędnym wyposażeniem kuchni.

Dodatkowe udogodnienia

Studenci częściej niż jeszcze przed kilkoma laty pytają o miejsce do parkowania auta. Jeśli więc w budynku nie ma garażu podziemnego atutem jest bezpieczny parking pod blokiem (np. miejsce na parkingu społecznym) lub na terenie zamkniętego osiedla. Mile widziane jest także pomieszczenie, w którym można byłoby przechowywać rowery. Kiedyś taką funkcję pełniły wózkownie, w nowszych budynkach deweloperzy nierzadko przeznaczają jedno z pomieszczeń w piwnicy na potrzeby lokatorów. Ideałem byłaby własna piwnica lub schowek. Standardem w mieszkaniu powinny być łącza internetowe i telewizji kablowej.

Otoczenie budynku

Bogata infrastruktura wokół osiedla jest niewątpliwym atutem lokalizacji. Bliskość do sklepów (w tym dyskontów), obiektów sportowo-rekreacyjnych, ścieżek rowerowych, parków, obiektów kulturalno-rozrywkowych to niewątpliwe zalety. Student, który zaczyna edukację w mieście nie zna na tyle dobrze lokalizacji, dlatego ważne jest, aby posiadając mieszkanie w okolicy o licznej infrastrukturze wspomnieć o tych obiektach już w ofercie.

Czy zakup na wynajem się opłaca?

Agencja Metrohouse przeanalizowała rentowność inwestowania w dwupokojowe mieszkania w kilku największych polskich miastach. Przyjęto założenie, że lokal został zakupiony na rynku wtórnym po średnich cenach transakcyjnych odnotowanych dla danego miasta. Założono, że mieszkanie jest wynajmowane przez 11 miesięcy w roku, a w obliczeniach uwzględniony już został czynsz odprowadzany do wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej oraz ryczałtowy podatek od wynajmu (8,5 proc.). Stawkę miesięcznego najmu przygotowano w oparciu średnią dla cen wynajmu mieszkań poza ścisłym centrum miasta.

- W każdym z analizowanych miast oczekiwana rentowność wynosi powyżej 4 proc. Przyjmując powyższe założenia najkorzystniejszą ofertą dysponuje rynek we Wrocławiu, który pozwala na uzyskanie rentowności 4,74 proc., mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Dzięki korzystnym cenom zakupu mieszkania w Łodzi, tu także można osiągnąć rentowność znacznie powyżej 4 proc. (4,57 proc.). Trzecie miejsce zajmuje stolica, gdzie przeciętnie inwestycja w 50-metrowe mieszkanie przyniesie w skali roku 4,44 proc.

fot. mat. prasowe

Rentowność najmu

W każdym z analizowanych miast oczekiwana rentowność wynosi powyżej 4 proc. Przyjmując powyższe założenia najkorzystniejszą ofertą dysponuje rynek we Wrocławiu, który pozwala na uzyskanie rentowności 4,74 proc.


W dalszym ciągu inwestowanie w mieszkania na wynajem jest bardziej korzystne niż deponowanie środków na lokatach bankowych. Eksperci z firmy Expander Advisors obliczyli, że średnie oprocentowanie 12-miesięcznych lokat nie przekracza 3 proc. - Oprocentowanie lokat bankowych już od ponad roku pozostaje na bardzo niskich poziomach. W przypadku długoterminowych depozytów widać co prawda pewną poprawę, ale jest ona symboliczna. Jeszcze na początku roku średnie oprocentowanie lokat rocznych wynosiło 2,58 proc., a obecnie jest to 2,8 proc, mówi Jarosław Sadowski, ekspert z Expander Advisors.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: