eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościKlimatyzacja w polskim mieszkaniu to rzadkość

Klimatyzacja w polskim mieszkaniu to rzadkość

2014-07-25 13:40

Przeczytaj także: Klimatyzacja u 49 tys. rodzin


Bez pozwolenia ani rusz

Jeśli koszty te ktoś uzna za racjonalne w porównaniu do komfortu, który przyniesie korzystanie z klimatyzacji podczas upałów, pozostają jeszcze do przebrnięcia problemy natury administracyjnej. Jak bowiem wynika z informacji zebranych przez Lion’s Bank prace związane z montażem klimatyzacji mogą wymagać pozwolenia. Nie chodzi tu jednak o pozwolenie na budowę, ale zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Te muszą się wypowiedzieć, jeśli lokator planuje zamontować element zewnętrzny klimatyzacji na elewacji budynku (najpewniej dlatego często stawia się je na balkonach). W większości przypadków oczekiwanie na decyzję nie powinno trwać dłużej niż 1 – 2 tygodnie. Pozytywną informacją jest brak kosztów takiego wewnętrznego postępowania. Ale uwaga! Część spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wyklucza możliwość montażu zewnętrznego elementu klimatyzacji typu split na elewacji budynku.

Zamiast montowania skraplacza na elewacji mieszkania można też spróbować wykorzystać przewody kominowe i dach. Tutaj także należy jednak uzyskać pozwolenie. Spółdzielnie mogą jednak odmówić w związku z obawą o utratę szczelności dachu. Za każdym razem zanim podejmie się decyzję o zakupie urządzenia należy najpierw sprawdzić na jakie rozwiązania pozwala spółdzielnia lub wspólnota. W ostateczności nikt nie zabroni użycia mniej efektywnego klimatyzatora przenośnego. W tym przypadku należy się jednak liczyć z koniecznością odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz mieszkania za pomocą mechanicznej wentylacji lub rury wystawionej za okno.

Konserwator zadecyduje o chłodzie

W gorszej sytuacji są osoby, które posiadają mieszkanie w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. W ich przypadku droga administracyjna także rozpoczyna się od uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, w której skład wchodzi dany budynek. Dopiero po jej uzyskaniu można wystąpić do konserwatora zabytków z wnioskiem o wydanie pozwolenia na zamontowanie klimatyzacji. Przeważnie na pozytywną decyzję można mieć nadzieje, gdy skraplacz nie będzie oszpecał elewacji, czyli na przykład nie będzie zamontowany na froncie elewacji, tylko od strony podwórza. Wniosek do konserwatora podlega opłacie w wysokości 82 zł. Na wydanie decyzji wnioskodawca czekać będzie maksymalnie miesiąc, a w przypadku spraw skomplikowanych do 2 miesięcy.

Bartosz Turek,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: