Mieszkanie dla Młodych po pół roku: sukces czy porażka?
2014-07-24 11:38
Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych: Warszawa z wyższymi limitami
Zapowiedź zmian w MdM
Zapowiedziane już oficjalnie przez MIiR propozycje zmian w programie dopłat mają dotyczyć przede wszystkim podwyżki wysokości wsparcia dla małżeństw i osób posiadających co najmniej dwójkę lub trójkę i więcej dzieci odpowiednio do 20 i 25 proc. Pozostałe regulacje mają już mniejszą wagę i odnoszą się do ułatwienia członkom spółdzielni mieszkaniowych dostępu do programu, rozszerzenia katalogu osób, które w ramach wsparcia zdolności kredytowej beneficjenta mogą przystąpić do kredytu, i wreszcie doprecyzowania definicji nowo wybudowanego mieszkania.
Czy planowane zmiany będą w stanie wpłynąć na radykalną poprawę popularności MdM-u? Trudno na dziś dzień to przewidzieć. Ponieważ jednak ich wprowadzenie ma nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku, istnieje ryzyko okresowego spadku zainteresowania umowami MdM ze strony części osób, których dotyczy przyszłoroczna perspektywa 5-procentowej podwyżki kwoty wsparcia.
Źródła niedomagań MdM
Określenie przyczyn słabej dotychczas popularności MdM na pewno nie jest najłatwiejszym zadaniem. Przez 6 miesięcy trwania programu sporo mówiło się o zbyt niskich limitach cenowych mieszkań, które można nabyć w ramach kredytów z państwową subwencją, pociągających za sobą niedostateczną ich dostępność – tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl. W tym punkcie MIiR nie przewiduje korekt w pakiecie przygotowywanych zmian, uzasadniając to działaniem w interesie nabywców oraz „optymalną” metodyką wyznaczania limitów.
fot. mat. prasowe
Zestawienie oferty MDM w największych miastach kraju w lipcu 2014
Z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że badana okresowo dostępność lokali w ramach MdM-u w głównych miastach nie jest może w każdym przypadku w pełni satysfakcjonująca, ale ogólny jej obraz trudno uznać za główną przyczynę statystycznych niedomagań programu.
W trzech największych polskich ośrodkach miejskich z Warszawą na czele może nieco razić utrzymujący się jednocyfrowy procentowo udział mieszkań kwalifikujących się do MdM w całkowitej ofercie. Zwłaszcza Kraków pod tym względem wydaje się mocno odstawać od konkurencji. Jednak już w wartościach nominalnych sytuacja nie wygląda na dramatyczną. Liczba 1,1 tys. lokali w Warszawie i mniej więcej połowa tego we Wrocławiu to ilości, które na bieżąco powinny zaspokajać potrzeby i zainteresowanie amatorów zakupów mieszkaniowych w ramach programu MdM.
Zresztą jak pokazuje ranking popularności MdM-u, ilość zawartych umów w poszczególnych województwach nie zależy bezpośrednio od procentowej dostępności lokali z limitami MdM w ich stolicach. W pierwszej piątce klasyfikacji pod względem ilości zawartych umów kredytowych znalazły się bowiem województwa: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie.
Niezwykle trudno jest więc obronić tezę, jakoby to za niskie limity cenowe generujące zaniżoną dostępność lokali dedykowanych programowi MdM były główną przyczyna jego dotychczasowej niewydolności. Zresztą jak zbadał NBP, deweloperzy na bieżąco dostosowują część swojej oferty do MdM dbając o to, by potencjalnym beneficjentom kredytów preferencyjnych nie zabrakło wyboru.
Propozycja MIiR 5-procentowej podwyżki sumy dopłat dla rodzin z dwójką lub większą liczbą dzieci może z kolei sugerować, że to za niskie dopłaty do kredytów są zbyt słabym magnesem dla kupujących. Ta teoria także raczej nie znajduje racji bytu, a podniesienie kwot dopłat ma na celu raczej bardziej efektywne wykorzystanie przeznaczonych na MdM środków, aniżeli zwiększenie jego popularności – puentuje Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Michal1299 / 2014-08-30 11:16:10
Witam wszystkich, ja mieszkam na śląsku. Tu wybór cen mieszkań pod program MDM jest bardzo duży. Ja 2 miesiące temu kupiłem mieszkanie w Zabrzu na ul. Majnusza od dewelopera Trojan. Cena za metr u mnie wyszła 3969 zł dzięki czemu mogłem skorzystać z programu. Kredyt wziąłem w BGŻ, był tam najtańszy kredyt. Mieszkanie ma 50 m. przestrzeń mieszkania jest bardzo dobrze zaprojektowana. Podaje linka gdyby ktoś był zainteresowany http://trojan.katowice.pl/index.php/oferta/osiedle-zyj-kolorowo-zabrze Może będziemy sąsiadami :)
Michał [ odpowiedz ] [ cytuj ]