eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościMieszkanie dla Młodych po pół roku: sukces czy porażka?

Mieszkanie dla Młodych po pół roku: sukces czy porażka?

2014-07-24 11:38

Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych: Warszawa z wyższymi limitami


„Drugie dno” słabości MdM?

Jeżeli więc przyczyną niskiej efektywności MdM nie są czynniki bezpośrednio związane z konstrukcją programu, to w takim razie co może być powodem dość marnego nim zainteresowania ze strony potencjalnych beneficjentów w pierwszych sześciu miesiącach działania?

Swoistym „drugim dnem” niewydolności programu dopłat mogą być dość liczne badania przeprowadzane na różnych grupach wiekowych młodego pokolenia Polaków, a dotyczące ich planów życiowych czy też sytuacji społeczno-ekonomicznej.

I tak z przeprowadzonych pod koniec 2013 roku przez CBOS badań wśród Polaków w wieku 18-24 lata wynika, że aż dwie trzecie osób z tej grupy wiekowej zdecydowanie deklaruje zamiar emigracji zarobkowej z kraju jako wybór swojej przyszłości.

Z kolei na zlecenie firmy Work Service, zajmującej się pośrednictwem zatrudnienia, Instytut Millward Brown przeprowadził niedawno badania z których z kolei wynika, że aż 79 proc. Polaków rozważa możliwość emigracji z Polski „za chlebem”. Zaledwie 17 proc. jest pewnych, że pozostanie w kraju, a 4 proc. nie ma opinii na ten temat.

Z badań tych można wyciągnąć taki wniosek, że nawet trzy czwarte Polaków w grupie wiekowej odpowiadającej wymogom MdM, pozostaje całkowicie poza rynkiem nieruchomości jako potencjalni klienci deweloperskich biur sprzedaży, nie planując w najbliższych latach, a najprawdopodobniej w dużej części w ogóle, zakupu mieszkania w Polsce – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

Natomiast badania, jakie kilka miesięcy temu przeprowadzono na zlecenie Deutsche Bank PBC wykazały, że aż 40 proc. Polaków w przedziale wiekowym 20-35 lat, a więc dość dokładnie korespondującym z parametrami MdM, nie ma żadnej pracy, a połowa z pozostałych, a więc gdzieś pracujących głównie na umowach śmieciowych, zarabia nie więcej niż 2 tys. zł netto bez jakichkolwiek perspektyw poprawy. Jeszcze inne badania ujawniły, że wśród młodych Polaków posiadających pracę systematycznie rośnie obawa o jej utratę, grożąc już wkrótce osiągnięciem stanu jaki obowiązuje w Hiszpanii czy Portugalii.

W tej sytuacji zgodną opinię przedstawicieli MIiR oraz BGK, klasyfikująca akceptację 8237 wniosków MdM w pierwszym półroczu tego roku jako bezsporny sukces, można uznać za całkiem zasadną. Tyle tylko, że pozytywny wpływ tego „sukcesu” na dalsze losy programu dopłat, ale także na rozwój koniunktury w ramach rodzimej mieszkaniówki jako całości w bliższej i dalszej perspektywie, wydaje się dość wątpliwy.

Przeczytaj także: MdM działa na pół gwizdka MdM działa na pół gwizdka

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Ja skorzystałem z programu MDM :)

    Michal1299 / 2014-08-30 11:16:10

    Witam wszystkich, ja mieszkam na śląsku. Tu wybór cen mieszkań pod program MDM jest bardzo duży. Ja 2 miesiące temu kupiłem mieszkanie w Zabrzu na ul. Majnusza od dewelopera Trojan. Cena za metr u mnie wyszła 3969 zł dzięki czemu mogłem skorzystać z programu. Kredyt wziąłem w BGŻ, był tam najtańszy kredyt. Mieszkanie ma 50 m. przestrzeń mieszkania jest bardzo dobrze zaprojektowana. Podaje linka gdyby ktoś był zainteresowany http://trojan.katowice.pl/index.php/oferta/osiedle-zyj-kolorowo-zabrze Może będziemy sąsiadami :)

    Michał odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: