Prezydent: nie zaśmiecać krajobrazu. Odrolnienie zawetowane
2014-07-31 00:17
Odrolnienie z wetem © Givaga - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odrolnienie gruntu - nowe zasady
Według prezydenta, obecne przepisy skutecznie chronią najlepsze grunty orne przed wykorzystaniem ich do celów pozarolnych. Obecnie aby odrolnić ziemię, czyli przeznaczyć najżyźniejsze grunty z klas I-III na cele pozarolne (na przykład pod drogi, budowę budynków mieszkalnych czy gospodarczych), potrzebna jest zgoda ministra rolnictwa. Ziemie tych najwyższych klas to około jedna czwarta wszystkich gruntów rolnych w Polsce.Prezydent uważa, że nowelizacja może doprowadzić do powstania szkód w krajobrazie. Jak uzasadnia prezydent, nowelizacja nie zawiera wymogu, aby odralniany obszar był zwarty, co stwarza ryzyko dużego rozdrobnienia odrolnianych gruntów. W efekcie znacznego rozdrobnienia oraz rozproszenia takich odrolnionych gruntów a następnie przeznaczenie ich pod zabudowę mogłoby zdaniem prezydenta dojść do degradacji krajobrazu. W opinii prezydenta nowelizacja mogłaby doprowadzić do powstania licznych budowli niszczących krajobraz - kominów, silosów, wieży elektrowni wiatrowych.
Zaniepokojenie prezydenta jest tym większe, że o praktyce lokalizowania wbrew woli społeczności lokalnych budowli o znacznym wpływie na krajobraz, czyli elektrowni wiatrowych, alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. Elektrownie powstawały częstokroć na gruntach należących do urzędników gminnych, którzy jednocześnie podejmowali decyzje o zgodzie na inwestycje i ich lokalizacji. W opinii NIK rodziło to podejrzenia o konflikt interesów albo nawet korupcję. Zdaniem prezydenta nowelizacja może to zjawisko nasilić.
Aby chronić krajobraz, prezydent - korzystając ze swoich prerogatyw - zaproponował tzw. ustawę krajobrazową, wprowadzającą znaczne ograniczenia w lokalizowaniu tzw. dominant krajobrazowych (czyli m.in. wysokich, pojedynczych budowli).
Po zawetowaniu ustawy Bronisław Komorowski zamierza wystąpić z własną inicjatywą ustawodawczą, która uzasadnionych przypadkach umożliwi uproszczenie procedury odrolnienia, ale tylko pod budowę domów i obiektów użyteczności publicznej.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)