eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyOstatni dzwonek na zakup mieszkania na wynajem

Ostatni dzwonek na zakup mieszkania na wynajem

2014-08-11 10:41

Ostatni dzwonek na zakup mieszkania na wynajem

Ostatni dzwonek na zakup mieszkania na wynajem © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Poszukiwania, negocjacje, wizyty w bankach, u notariusza i odświeżenie lokalu – jeśli ktoś we wrześniu chce zaoferować mieszkanie na wynajem dla studentów, nie ma już wiele czasu na załatwienie wszystkich formalności. Rekordowo niskie stopy procentowe wciąż powodują, że taka inwestycja jest znacznie bardziej zyskowna niż bankowa lokata – wynika z analizy Lion’s Bank.

Przeczytaj także: Wynajem kawalerki najbardziej zyskowny?

Na rynku studenckiego najmu wciąż trwa flauta. Nieliczni żacy szukają dziś mieszkań na kolejny rok akademicki korzystając ze sporej dostępności lokali zwolnionych na początku wakacji. Nie należy jednak mieć wątpliwości, że jest to jedynie cisza przed burzą. Już za miesiąc czeka nas bowiem jeden z najgorętszych okresów na tym rynku. Na uczelnie wrócą setki tysięcy studentów, a wraz z nimi popyt na najem. Jeśli ktoś chciałby na tym boomie skorzystać, a nie ma jeszcze kupionej nieruchomości, musi się pospieszyć. Do rozpoczęcia akademickiego roku pozostały niespełna dwa miesiące, a samą ofertę wynajmu warto opublikować na minimum tydzień czy dwa przed rozpoczęciem października.

Przede wszystkim lokalizacja

Do tego czasu przed potencjalnym inwestorem pozostaje sporo pracy. Niezbędne jest rozważenie, w których częściach miasta studenci mogliby być zainteresowani wynajmem. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze musi to być miejsce dobrze skomunikowane. Z punktu widzenia studenta ważny jest dobry dojazd do uczelni i centrum miasta. Właściciel nie powinien jednak zapominać o swoim komforcie. Mieszkanie to będzie bowiem musiał pokazywać potencjalnym najemcom, a także okazjonalnie odwiedzać mieszkanie, żeby sprawdzić czy studenci należycie o nie dbają. Warto więc zadbać o to, aby nieruchomość nie była bardzo oddalona od miejsca zamieszkania lub pracy inwestora.

Nie mniej ważne są ceny najmu i zakupu nieruchomości. Już łatwo dostępne informacje o cenach ofertowych powinny być wystarczające, aby wybrać lokalizacje, w których można liczyć na relatywnie najwyższą rentowność, czyli zwrot z zainwestowanego kapitału.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Ostatni dzwonek na zakup mieszkania na wynajem

Poszukiwania, negocjacje, wizyty w bankach, u notariusza i odświeżenie lokalu – jeśli ktoś we wrześniu chce zaoferować mieszkanie na wynajem dla studentów, nie ma już wiele czasu na załatwienie wszystkich formalności.


Przy wyborze konkretnej nieruchomości warto także pamiętać, że dla przeciętnego studenta najważniejsza jest lokalizacja i cena mieszkania na wynajem. Mniej uwagi żacy przykładają do standardu samego lokalu (w większości przypadków wystarczy standard popularny i relatywnie mały, metraż w porównaniu do liczby pokoi), a jeszcze mniej uwagi przykładają do technologii, w której budynek wzniesiono.

Ponadto, jeśli na tym etapie przygotowań inwestor wie, że nie będzie w stanie zakupu nieruchomości sfinansować gotówką, powinien już na początku poszukiwań zacząć kompletować niezbędne do uzyskania kredytu dokumenty np. zaświadczenia o zarobkach (każdy bank ma swój wzór), archiwalne PIT-y, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i ZUS-em – dokładna lista zależy od rodzaju nabywanej nieruchomości, banku, w którym składa się wniosek kredytowy oraz od formy zatrudnienia inwestora. Można też wystąpić o promesę udzielenia kredytu, dzięki czemu bank szybciej przystąpi do badania zdolności kredytowej, przez co później do sprawdzenia zostanie już tylko nieruchomość.

Łatwiej z gotówką

W wybranych lokalizacjach trzeba przystąpić do poszukiwania lokali dostępnych do sprzedaży. O ile uda się znaleźć faktycznie ciekawą okazję w ciągu około 2 tygodni, wciąż jest szansa, że od października w mieszkaniu uda się zakwaterować studentów. Jest to czas, który bez większych problemów powinien wystarczyć, aby obejrzeć mieszkania, które w wybranym segmencie rynku dostępne są do sprzedaży. Problem raczej w tym, aby w danym momencie na sprzedaż wystawione były lokale faktycznie warte zachodu. Trzeba się tu niestety przygotować na konkurencję. W okresie wakacyjnym aktywniejsi są nie tylko inwestorzy, ale też rodzice, których stać na to, aby przyszłemu żakowi kupić lokal zamiast łożyć co miesiąc na wynajem.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: