Masz milion dolarów? Kup wyspę
2014-09-01 13:00
Wyspa Ile de la Baie Bertrand © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: TOP 5 najdroższych wysp na sprzedaż
Bezludne wyspy są unikatowymi nieruchomościami, więc ich podaż jest niewielka. To sprawia, że już od dawna na posiadanie własnego kawałka ziemi otoczonej wodą stać było niewielu. A obecnie wiąże się to z jeszcze większymi wydatkami, jako że posiadanie własnej wyspy jest ostatnio modne, zwłaszcza wśród celebrytów szukających prywatności. Własną wyspę ma Eddie Murphy (aktor), Johnny Depp (aktor), a także najsłynniejszy iluzjonista świata, David Copperfield. Ten ostatni za kompleks czterech wysp na Bahamach zapłacił 50 mln USD, a za kolejne 30 mln wybudował luksusowy kompleks hotelowy.Z powodu ograniczonej podaży takie oazy mogą być postrzegane jako ciekawa inwestycja alternatywna. Należy jednak mieć na względzie, że każdy region ma własną specyfikę, choćby polityczno – społeczną czy pogodową. Potencjalny właściciel powinien bowiem wziąć pod uwagę zagrożenia związane z występującymi w danej okolicy zjawiskami, typu trąby powietrzne, fale tsunami czy podnoszący się poziom wód oceanicznych. To wszystko powoduje, że czasem bardzo trudno jest znaleźć kolejnego nabywcę na wyspę, co jeszcze potęguje i tak relatywnie duże ryzyko inwestycyjne.
Bardzo często też wydatki dopiero zaczynają się po zakupie wyspy. „Podciągnięcie” wszelkich mediów do rezydencji budowanej na skrawku lądu pośrodku morza jest bardzo kosztowne, niełatwe bywa nawet samo uzyskanie pozwolenia na budowę. Do tego trzeba jeszcze dodać częste i czasem uciążliwe podróże na ląd.
Najdroższe wyspy są w Europie
Podobnie jak w przypadku wszystkich typów nieruchomości, również ceny wysp w znacznej mierze zależą od lokalizacji. Nabywcy zwracają uwagę na odległość od miast (im bliżej, tym drożej) oraz klimat (tym drożej, im cieplej). Nie powinno zatem dziwić, że zdecydowanie najdrożej jest w Europie, zwłaszcza, że wyspy Starego Kontynentu są często gotowe do zamieszkania. Średnio należy na taki zakup przeznaczyć blisko 30 mln USD – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Szczególnie drogie są wyspy na ciepłym Południu – na Morzu Śródziemnym (w Chorwacji, Grecji czy we Włoszech) – gdzie ceny często przekraczają 50 mln USD. Tańsze są natomiast wyspy w północnej części kontynentu. Spośród innych części globu wysokie ceny wysp są notowane w klimatach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Przeciętnie za własny kawałek lądu na Karaibach trzeba zapłacić 7,6 mln USD, w Australii i Oceanii wartość ta jest niższa o ok. 1 mln USD, zaś na azjatycką wyspę trzeba przeznaczyć średnio prawie 4,7 mln USD. W podobnej cenie są enklawy w Stanach Zjednoczonych (4,4 mln USD). Najtańszym regionem jest natomiast Kanada, gdzie bardziej wymagający klimat obniża zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców.
fot. mat. prasowe
Ceny ofertowe wysp wg lokalizacji
Amerykańskie gwiazdy wybierają Karaiby
Miejscem cieszącym się największym powodzeniem wśród amerykańskiej elity są Karaiby. Przyczynami jest stosunkowo niewielka odległość od kontynentalnej części Stanów oraz urok tamtejszych wysepek. Obecnie na zainteresowanych posiadaniem własnego kawałka Karaibów czeka ponad 3–hektarowa wyspa za 8 mln USD. Na Sandy Cay, bo taką nosi nazwę, znajduje się rezydencja o powierzchni 500 m kw. W jej skład wchodzą m. in. 3 sypialnie z łazienkami, salon, jadalnia, kuchnia i patio. Na wyspie mieszczą się również trzy mniejsze domki wypoczynkowe dla gości, siłownia, i kilka przystani dla jachtów. Na właścicieli czekają także dwie piaszczyste plaże o łącznej długości prawie 250 metrów.
fot. mat. prasowe
Wyspa Sandy Can na Bahamach
Wyspa Sandy Can na Bahamach; cena: 8 mln USD; źródło: Private Islands Online
Do osób poszukujących swego zakątka w podobnej strefie klimatycznej skierowana jest oferta sprzedaży wyspy u północnego krańca Australii. Dysponując budżetem rzędu 4,5 mln USD (5 mln AUD) można stać się właścicielem Żółwiej Wyspy. Na prawie 9,5–hektarowym kawałku ziemi znajduje się dom z czterema sypialniami. Jest on wyposażony w chłodnię oraz ekologiczne rozwiązania grzewcze. Na terenie wyspy mieści się także basen, przystań dla łodzi i lądowisko dla helikopterów. Żółwią Wyspę otaczają ponadto liczne rafy koralowe.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)