eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRobyg góruje. Wikana znowu w tyle

Robyg góruje. Wikana znowu w tyle

2014-09-04 10:21

Przeczytaj także: Deweloperzy w Polsce: wyniki w górę

W takim razie być może spółki mające decydujący wpływ na koniunkturę giełdową w segmencie deweloperskim wyróżniły się czymś szczególnym w kwestii zysków i strat finansowych pierwszego półrocza? Chodzi o dwie firmy - Globe Trade Centre (GTC) oraz Echo Investment, pełniące rolę „okrętów flagowych” indeksu WIG-deweloperzy, w którym w sumie mają większy udział niż wszystkie pozostałe komponenty razem wzięte – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

Jak się okazuje tym sposobem także nie znajdziemy jednoznacznego potwierdzenia faktu ożywienia koniunkturalnego w pierwotnym segmencie rodzimej mieszkaniówki, mierzonego rosnącymi zyskami głównych branżowych tuzów. GTC bowiem, do czego rynek powoli już przywykł, zanotował w pierwszym półroczu tego roku kolejną dużą stratę netto na poziomie blisko 300 mln złotych (prawie taką samą jak od stycznia do czerwca 2013), natomiast Echo wręcz przeciwnie – czysty zysk na poziomie 425 mln złotych, czyli równo 40 procent więcej rok do roku.

Rozpatrując wyniki finansowe firm deweloperskich, których podstawowym przedmiotem działalności jest budownictwo mieszkaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem zysku netto za wybrany okres, należy mieć na uwadze, że w tym segmencie rynku nieruchomości tego typu parametry, choć są wiarygodnym wskaźnikiem kondycji finansowej spółek, nie muszą do końca odzwierciedlać bieżącego stanu koniunktury, ani też nawet bieżącej sytuacji poszczególnych firm. Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Są więc bardziej efektem działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczą.

Dodatkowo potwierdzoną normą z przeszłości jest zazwyczaj znaczna poprawa wyniku finansowego netto większości deweloperów mieszkaniowych w drugim półroczu, co jest zjawiskiem o tyle trudnym do interpretacji, że wynik ten nie zależy od sprzedaży mieszkań, na które faktycznie popyt jest największy w ostatnich miesiącach roku, ale od przekazań, których wolumen raczej żadnym okresowym normom nie podlega.

Jak więc było do przewidzenia, na istotną i bardziej powszechną poprawę wyników finansowych notowanych na GPW deweloperów mieszkaniowych jest jeszcze czas. Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym na dobre ruszyła dopiero od początku drugiej połowy ubiegłego roku, by w końcu 2013 osiągnąć historycznie wysokie poziomy. Można oczekiwać, że wciąż mająca się bardzo dobrze poprawa sprzedaży mieszkań przez deweloperów powinna znaleźć swoje pozytywne odzwierciedlenie w ich raportach finansowych od pierwszych miesięcy 2015 roku.

Jarosław Jędrzyński – portal

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: