Zamiana mieszkania: co nami kieruje?
2014-09-23 10:32
Przeprowadzka © Robert Kneschke - Fotolia.com
Przeczytaj także: 5 powodów zmiany mieszkania
Prawie 1/3 klientów, którzy prowadzą obecnie poszukiwania ofert mieszkań na sprzedaż już są posiadaczami własnych czterech kątów. Zatem kolejny planowany zakup umotywowany jest już nie chęcią wyprowadzenia się „na swoje”, ale innymi potrzebami.39% klientów szukających nowego, innego M, chce kupić większe lokum niż to, które obecnie posiada. Taka decyzja zwykle wynika z poprawy sytuacji ekonomicznej poszukującego. Często też dyktowania jest potrzebą uzyskania dodatkowej przestrzeni (dodatkowego pokoju) w związku z przyjściem na świat dziecka. Jeżeli małżeństwo lub para nie ma większych wymagań mieszkaniowych i stosunkowo komfortowo potrafi zorganizować sobie życie np. w kawalerce, to jest prawie pewne, że narodziny dziecka zmotywują ich do poszukiwania większego lokum.
Spośród osób planujących zakup i przeprowadzkę do innego mieszkania blisko 30% uzasadnia to potrzebą zmiany lokalizacji. U tej grupy klientów decyzja zakupowa spowodowana jest najczęściej zmianą miejsca pracy (przeprowadzką na stałe do innego miasta). Nierzadko jednak jest to także wybór lokalu w tej samej miejscowości, jednak w innej, spokojniejszej czy uchodzącej za bardziej prestiżową, dzielnicy. Zdarza się też, że klienci szukają mieszkania bliżej swoich rodziców, bo ci wymagają pomocy lub opieki, albo przeciwnie – to rodzice (lub rodzic) chcą sprzedać dotychczasowe mieszkanie po to, by zamieszkać bliżej swojego dorosłego już dziecka (dzieci).
Co dziesiąty klient poszukujący mieszkania i posiadający już przynajmniej jedno chce nabyć lokal o wyższym standardzie – wynika z badania portalu Domy.pl. Dotyczy to zarówno M w nowszym budownictwie, nieruchomości z balkonem, tarasem lub własnym garażem, ale też mieszkań z bardziej praktycznym rozkładem pomieszczeń czy wykończonych w wyższym standardzie.
fot. mat. prasowe
Sprzedajesz obecne mieszkanie i kupujesz inne – jakiego szukasz?
Jednak zakup kolejnego mieszkania nie zawsze idzie w parze z podwyższeniem komfortu życia. Z badania portalu Domy.pl wynika, że co piąty (19%) poszukujący, który posiada już własne M, szuka lokalu o mniejszej powierzchni. W tym przypadku często są to osoby w średnim wieku, które – po wyprowadzce dzieci – nie potrzebują już tak dużego, a prze to kosztownego w utrzymaniu, mieszkania i zamierzają nabyć mniejsze. Marcin Drogomirecki – ekspert portalu Domy.pl – podaje przykład z rynku warszawskiego:
„Sprzedając np. lokal 3-pokojowy i kupując 2-pokojowe M – w tej samej dzielnicy i o podobnym standardzie – możemy zyskać na różnicy w cenie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Środki te mogą być solidnym zastrzykiem finansowym dla osoby, która na co dzień utrzymuje się ze skromnej renty czy emerytury”.
Jedynie 3% badanych przez portal nieruchomości Domy.pl jako główny powód zakupu nowego M wskazało konieczność zamieszkania w lokalu o niższym standardzie niż ten, którego obecnie są właścicielami. Taki krok podyktowany jest najczęściej pogorszeniem sytuacji finansowej skutkującej utratą możliwości utrzymania dużego mieszkania lub trudnością ze spłatą kredytu zaciągniętego na zakup M.
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-7 września na grupie 1844 respondentów – osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości Domy.pl.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)