Kupno działki budowlanej najlepiej jesienią
2014-09-28 00:30
Jesień to dobry czas na poszukiwanie działki © Hervé Rouveure - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jeśli budowa domu, to teraz
Większość Polaków mieszka w domach – wynika z szacunków Eurostatu. Co więcej, z każdym rokiem odsetek mieszkańców domów rośnie kosztem tych, którzy wybrali mieszkania w bloku. Jeszcze w 2005 roku ponad połowa Polaków mieszkała w mieszkaniach. Jednak już w 2007 roku sytuacja się odwróciła, a najnowsze dane (za 2013 rok) pokazują, że w domach mieszka ponad 55% Polaków. Powodem może być wzrost zamożności oraz chęć ucieczki z zatłoczonych, małych mieszkań do przestronniejszych domów, nawet kosztem dłuższych dojazdów do pracy. Nie powinno to dziwić skoro często za cenę mieszkania dwu- trzypokojowego w mieście wojewódzkim można już sfinansować zakup działki i budowę domu pod miastem.Pod koniec roku łatwiej o okazję
Jeśli ktoś chciałby wiosną przyszłego roku przystąpić do budowy wymarzonego domu, nie ma wcale wiele czasu na przygotowania. Po pierwsze trzeba bowiem znaleźć i kupić odpowiednią działkę. Końcówka roku jest dobrym momentem na taką decyzję. Gdy dzień jest krótki i wszędzie zalega śnieg mało kto rozgląda się za działką, a mniejszy popyt może skłonić właścicieli do większej elastyczności przy negocjacjach.
Przygotowując się do budowy domu należy oczywiście ustalić jakim budżetem dysponujemy. Podczas samej budowy z różnych, nieprzewidzianych często, powodów koszty mogą wzrosnąć. Dlatego kupując działkę należy ściśle ustalić jaką maksymalną kwotę chcemy na ten cel przeznaczyć zachowując pewną kwotę na nieprzewidziane wydatki w przyszłości.
fot. mat. prasowe
Odsetek osób mieszkających w domach i mieszkaniach w Polsce
Ceny działek budowlanych w zależności od lokalizacji znacząco się różnią. W gronie miast wojewódzkich najdroższe parcele budowlane są oczywiście w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio prawie 700 zł. O ponad 300 złotych tańsze są grunty przeznaczone pod budowę w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Najtańsze działki są natomiast w Zielonej Górze (124 zł/m kw.), Rzeszowie (152 zł/m kw.) i Olsztynie (169 zł/m kw.). Dużo mniej trzeba oczywiście zapłacić za działki położone poza miastem.
fot. mat. prasowe
Przeciętne ceny działek budowlanych o powierzchni 1 tys. m kw
Warto zrobić badania geologiczne
Poszukując działki pod budowę domu należy uwzględnić nie tylko jej lokalizację, kształt, powierzchnię czy uzbrojenie. Warto także zadbać o to, aby teren pod budowę był możliwie płaski. Kolejną kwestią jest zbadanie jakości gruntu. Warto w tym celu zrobić profesjonalne badanie geotechniczne gruntu, dzięki któremu dowiemy się jak głęboko są wody gruntowe oraz jakie podłoże znajduje się na danym terenie. W efekcie unikniemy budowy domu w miejscu, gdzie nie powinien on powstać. Zagrożenia są poważne. Budując dom na nieodpowiednim podłożu narażamy się bowiem na zalewanie piwnicy, pękanie ścian, a w skrajnym przypadku nawet katastrofę budowlaną. Koszt przebadania gruntu zależy m.in. od lokalizacji nieruchomości, liczby odwiertów i ich głębokości (głębsze, gdy chcemy mieć dom podpiwniczony).W efekcie wydać na ten cel można od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Przy nieskomplikowanej budowie badanie gruntu nie powinno jednak kosztować więcej niż 1,5 tys. zł.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)