eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyKupno działki budowlanej najlepiej jesienią

Kupno działki budowlanej najlepiej jesienią

2014-09-28 00:30

Przeczytaj także: Jeśli budowa domu, to teraz


Spotkajmy się wcześniej z projektantem


Niezbędnym etapem przygotowywania naszej budowy będzie sporządzenie projektu. Może być on gotowy lub robiony indywidualnie. Cena takiej usługi w pierwszym przypadku wynosi przeważnie od 1,5 do 4 tys. zł. Ponadto wprowadzenie zmian w gotowym projekcie kosztuje dodatkowo kilkaset złotych. Niestety ciężko jest znaleźć projekt domu, który w pełni odpowiadałby przyszłemu właścicielowi. W związku z tym nierzadko wynajmuje się architekta, aby ten przygotował projekt indywidualny. W tym wypadku koszty są jednak wyraźnie wyższe. Stawki wahają się w granicach 50-200 zł/m kw. lub alternatywnie 2-5% wartości inwestycji.

Warto wcześniej rozpocząć procedurę administracyjną


Bardzo ważnym etapem przygotowań jest oczywiście uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby o nie wystąpić należy uzyskać w gminie wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub, jeśli takowy nie istnieje, decyzji o Warunkach Zabudowy. Uwaga! Dokumenty te nie powinny być obce osobie, która kupuje działkę. To one mówią bowiem jak zabudować można daną działkę, a więc odpowiadają na pytanie, czy na konkretnej parceli inwestor będzie mógł zbudować wymarzony dom.

Chcąc uzyskać pozwolenie na budowę trzeba też dysponować mapą geodezyjną do celów projektowych (w skali 1:500), wcześniej wspomnianym projektem, który zaadaptowano stosownie do wymagań przyszłego właściciela, gminnej polityki przestrzennej i możliwości działki. Architekt powinien także oznaczyć na mapie planowany układ komunikacyjny, układ zieleni i sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków. Składając wniosek o pozwolenie na budowę należy również załączyć oświadczenie o dostawie mediów i warunki techniczne podłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej i cieplnej. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć w starostwie powiatowym w formie formularza urzędowego.
Obecnie trwają w Sejmie prace nad projektem zmiany w ustawie o prawie budowlanym, które mają ułatwić i przyspieszyć proces uzyskiwania pozwolenia na budowę, a w niektórych przypadkach znieść wymóg uzyskania pozwolenia na budowę.

Jakub Potocki,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: