eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościWtórny rynek nieruchomości IX 2014

Wtórny rynek nieruchomości IX 2014

2014-10-15 12:19

Wtórny rynek nieruchomości IX 2014

Wtórny rynek nieruchomości IX 2014 © NANCY - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

We wrześniu ceny ofertowe w 15 miastach wzrosły średnio o 0,2%. Niski odnotowany wzrost, a przy tym obniżki cen w pięciu lokalizacjach sprawiają, że trudno mówić o jednolitym kierunku zmian. Na rynku nieruchomości lokalne uwarunkowania biorą bowiem górę nad czynnikami makroekonomicznymi.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VIII 2014

Dane z września wskazują, że rynek oczekuje zapowiadanego przez ekspertów ożywienia. Widoczne jest to przede wszystkim po stronie podażowej i przejawia się wprowadzeniem do sprzedaży większej liczby ofert, a w niektórych przypadkach również podniesieniem cen. Niestety popyt nie rośnie zgodnie z oczekiwaniami. Ani spadek stóp procentowych, stosunkowo niezła sytuacja na rynku pracy, ani też wchodzące w 2015 roku zmiany w sposobie udzielania kredytów hipotecznych, na razie nie skłoniły Polaków do częstszych zakupów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym IX 2013 – IX 2014

We wrześniu ceny okazały się niższe we Wrocławiu o 0,5%, Sopocie o 1,3%, Białymstoku o 0,8%, Olsztynie o 0,6% i Toruniu o 0,2%.


We wrześniu spadły ceny: we Wrocławiu o 0,5%, Sopocie o 1,3%, Białymstoku o 0,8%, Olsztynie o 0,6% i Toruniu o 0,2%. W dużej mierze jest to efekt rosnącej podaży. We Wrocławiu, Sopocie, Olsztynie z miesiaca na miesiąc przybywa ofert sprzedaży. Po wakacjach jest ich o około 20% więcej niż w lipcu i sierpniu. Właściciele mieszkań, ale przede wszystkim agenci, znając reguły panujące na rynku i licząc na większe zainteresowanie, we wrześniu rozpoczęli intensywniejszy marketing i sprzedaż nieruchomości. Na znacznie zwiększoną liczbę mieszkań nie znajdują się jednak nabywcy, co ostatecznie wymusza i będzie wymuszało obniżki cen ofertowych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w IX 2014 r.

W Gdyni różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną mogła sięgać nawet 15 procent.


Z drugiej strony, w części lokalizacji mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, czyli wzrostem cen ofertowych. W Krakowie w przeciągu miesiąca wzrosła ona o 90 złotych (+1,3%). W tym konkretnym przypadku jest to efekt podwojenia liczby mieszkań wystawionych na sprzedaż w najdroższej krakowskiej dzielnicy - Starym Mieście. Sytuację taką odnotowujemy również w innych miastach: na rynku pojawiło się więcej ofert i do tego w wyższych cenach z nadzieją na sprzedaż w najlepszym dla rynku nieruchomości, jesiennym okresie. Strategia ta ma nikłe szanse powodzenia, na co wskazują rosnące rozbieżności pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


CENY TRANSAKCYJNE


Na rynku mieszkań używanych nie widać większej rewolucji cenowej. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku drożej kupujemy mieszkania m.in. w Warszawie (o 3,6 proc.). W miastach takich jak Poznań czy Gdańsk przeciętna cena lokalu jest niższa niż rok temu o ponad 2 proc. Nadal nie zmienia się struktura sprzedawanych lokali – w zależności od miasta kupujemy mieszkania o metrażach od 48 do 57 m kw. Są to zwykle dwa pokoje, ewentualnie niewielkie trzypokojowe lokale.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IX 2013 – IX 2014

Dla rynku łódzkiego charakterystyczna jest zbieżność cen ofertowych i transakcyjnych.


Od 1 października zmieniły się limity uprawniające do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dostępność mieszkań z rynku pierwotnego kwalifikujących się do programu wzrosła m.in. w Warszawie (limit 6583,14 zł) i we Wrocławiu (5112,25 zł). Spadła natomiast w Łodzi (4717,90 zł), ale akurat w tym mieście nie ma problemów z nabyciem lokalu z dopłatą. W przypadku rynku wtórnego, zwiększenie koszyka mieszkań z dopłatami może (choć nie musi) wpłynąć na popyt. Wszędzie tam, gdzie dostępność jest wysoka indywidualni sprzedający muszą bowiem rywalizować z deweloperami o klienta, który kuszony jest możliwością uzyskania dofinansowania z MdM. Wygrana z ofertą dewelopera jest jednak możliwa. Wystarczy zaoferować cenę najbardziej zbliżoną do realiów rynkowych. Niestety część z nich jest nadal przeszacowana, przez co nie tylko nie cieszą się zainteresowaniem poszukujących, ale nie mają także szans rywalizować ze znacznie tańszymi ofertami
z rynku pierwotnego – zwłaszcza na obrzeżach dużych miast.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: