Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone?
2014-10-20 13:33
Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone? © leschnyhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieruchomość obciążona hipoteką – można kupować
Księga Wieczysta
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Każda księga podzielona jest na działy. Zacząć należy od działu II – własność. Nabywca powinien sprawdzić, czy oprócz właścicieli i współwłaścicieli inne osoby nie mogą dysponować mieszkaniem np. na mocy udzielonych pełnomocnictw notarialnych lub czy są uregulowane sprawy spadkowe w przypadku kiedy właściciel nie żyje, a mieszkanie jest przedmiotem spadku. Gdy upewnimy się, że kto jest właścicielem interesującego nas lokalu należy zwrócić uwagę na informacje w dziale III (z tego działu dowiadujemy się, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich, np. dożywocie). Umowa dożywocia występuje, gdy w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (mieszkanie w przedmiotowym lokalu). Jak podkreśla Ryszard Banacki, rzecznik prasowy firmy TYNKBUD-1:
„Najważniejszą częścią KW jest dział IV - HIPOTEKA. Jeżeli znajdują się tu jakiekolwiek wpisy trzeba się z nimi dokładnie zapoznać i zweryfikować czy ciążą na mieszkaniu jakiekolwiek zobowiązania poprzednich właścicieli lub dewelopera.” W przypadku księgi wieczystej kierujemy się domniemaniem zgodności ze stanem prawnym nieruchomości– zakładamy, że prawa wpisane do księgi istnieją, a wykreślone są już niewiążące. Co ważne kupującego chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.
fot. leschnyhan - Fotolia.com
Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone?
Sąd
Dla absolutnej pewności co do tego , że interesująca nas nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, lub czy nie wpłynął wniosek o wpis do hipoteki, wskazane jest by udać się do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego właściwego dla danej nieruchomości.
Przydatne linki:
Oferty nieruchomości
Internet
Narzędziem, które jest bardzo pomocne jest strona Ministerstwa Sprawiedliwości. Umożliwia zweryfikowania stan KW na moment jej sprawdzania, w tym przypadku należy znać aktualny numer KW przedmiotowej nieruchomości: ekw.ms.gov.pl. Te czynności są wystarczające by zweryfikować stan zadłużenia mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym. Dodatkowo korzystając z prawa, które przysługuje nabywcy na mocy tzw. Ustawy deweloperskiej Kupujący może dodatkowo poprosić o wgląd w sprawozdanie finansowe dewelopera za dwa ostatnie lata co dodatkowo upewni go co do podejmowanej decyzji. Sytuacja jest bardziej złożona jeśli chodzi o rynek wtórny. W tym przypadku należy zapoznać się z KW oraz sprawdzić stan opłat eksploatacyjnych i innych danego lokalu.
Nie tylko hipoteka
Ryszard Banacki z TYNKBUD-1 podkreśla, że właściciel sprzedający mieszkanie na rynku wtórnym powinien przedłożyć nabywcy dokumentację potwierdzającą stan zadłużenia lokalu. W tej sytuacji najlepiej poprosić o zaświadczenia potwierdzające regulowanie opłat takich jak: podatek od nieruchomości, zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach eksploatacyjnych (dług czynszowy wobec wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni mieszkaniowej), zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach za dostawę prądu i zużycia licznikowe opcjonalnie można poprosić sprzedającego o wgląd do faktur za prąd, gaz, wodę, dostawę ciepła, telefon, wywóz nieczystości, Internet czy telewizję kablową (Długi poprzedniego właściciela w opłatach za media będzie musiał uregulować nabywca mieszkania), w wydziale meldunkowym urzędu gminy należy sprawdzić czy w mieszkaniu nie jest nikt zameldowany.
Sprzedający osobą prawną
Co dodatkowo sprawdzić w przypadku kiedy sprzedający jest przedsiębiorcą? Należy zweryfikować wszystkie opłaty podatkowe. Poproś sprzedającego o zaświadczenie o niezaleganiu wobec ZUS i US. Ordynacja podatkowa pozwala ściągać zaległości podatkowe z aktualnego właściciela mieszkania, jeżeli było środkiem trwałym przedsiębiorstwa. Powinniśmy otrzymać od sprzedającego nie starsze niż trzy dni robocze przed planowanym przystąpieniem aktu notarialnego zaświadczenie o niezaleganiu wobec US i ZUS, uchroni to nabywcę przed odpowiedzialnością podatkową sprzedającego.
Gdy lokal nie ma księgi wieczystej
Mieszkanie kupowane na rynku wtórnym nie zawsze musi posiadać KW. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku spółdzielczego prawa do lokalu własnościowego. Jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone? W takim przypadku należy udać się do administracji spółdzielni, gdzie można sprawdzić czy nie ma zadłużeń lub egzekucji komorniczej. Najlepiej w takiej sytuacji żądać zaświadczenia o stanie zadłużenia lub stwierdzeniu braku zadłużenia mieszkania. W ten sposób skutecznie ochronimy się przed niebezpieczeństwem w postaci zakupienia zadłużonego lokalu.
Przezorny zawsze ubezpieczony
„Kiedy kupując wymarzone M dokładnie sprawdzimy jego KW, kondycję finansową dewelopera, wszystkie opłaty związane z mieszkaniem i zadłużenia sprzedającego mogące ciążyć na nieruchomości, sugerujemy zabezpieczyć się na wszelki wypadek. W umowie przedwstępnej domagaj się dodatkowego zapisu -oświadczenia złożonego przez sprzedającego, które jednoznacznie stwierdza, że lokal nie jest obciążony zaległościami”, apeluje Ryszard Banacki.Kiedy posiadamy taką deklarację w akcie notarialnym to sprzedający będzie ponosił odpowiedzialność cywilną względem nabywcy. W przypadku zakupu na rynku pierwotnym, jeśli inwestycja jest kredytowana zapis ten powinien zobowiązywać dewelopera do wyodrębnienia samodzielnego nieobciążonego lokalu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)