6 kroków, po których kupisz mieszkanie na lata
2014-11-17 00:20
Jak kupić mieszkanie na lata? © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zakup mieszkania. Ile mkw kupimy za przeciętną pensję w 2023 roku?
1) Przyjrzyj się okolicy i jej przyszłości
Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być podstawowym dokumentem, z którym zapoznają się kupujący nieruchomość. Na lokalizację trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać czy tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Ale gdy gmina ma w planie zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci – to już nie jest dobra wiadomość. Oprócz wnikliwej analizy planu zagospodarowania przestrzennego warto także poszperać w internecie i podpytać mieszkańców, oni powinni wiedzieć, co w trawie piszczy.
2) Odsiej ziarno od plew
Przyglądając się mieszkaniu powinno się podzielić jego cechy na te, które można zmienić i na te stałe. Chodzi o to, że nieciekawy kolor ścian można przemalować (ba, w wielu przypadkach można nawet ściany wyburzyć i zmienić układ pomieszczeń), a kuchnię czy łazienkę przerobić. Ale już na trajektorię lądowania samolotów na pobliskim lotnisku wpływu nie mamy. Podobnie jak nie pozbędziemy się położonego w sąsiedztwie stadionu sportowego czy ramp dla dostaw do hipermarketu, pod który TIR-y podjeżdżają każdego dnia o 5 rano.
3) Myśl rozwojowo
Młodzi ludzie często nie mają wielu mebli i rzeczy. Wydaje im się więc, że zmieszczą się na relatywnie niewielkiej powierzchni, a piwnica czy komórka lokatorska nie są im wcale potrzebne. Ale z każdym rokiem ilość posiadanych przedmiotów rośnie, a miejsca nie przybywa. Planując wielkość mieszkania warto pamiętać o tym niezbędnym buforze, który przyda się za jakiś czas.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Jak kupić mieszkanie na lata?
4) Pamiętaj o dzieciach
Osoby z dziećmi powinny brać pod uwagę nie tylko na to, jakie potrzeby ma potomstwo dziś, ale i to, jak sytuacja wyglądać będzie za kilka lat. Nawet mając małe dzieci warto zwrócić uwagę na bliskość i jakość szkół ponadpodstawowych. Analizując lokalizację mieszkania i szkoły, trzeba dokładnie przyjrzeć się trasie przejazdu dojazdu dom-przedszkole/szkoła-praca, bo to najczęściej stosowane rozwiązanie.
5) Wyceń swój czas
Cena mieszkania spada wraz z oddalaniem się od centrum – z pewnymi wyjątkami taka zasada obowiązuje w zdecydowanej większości miast w Polsce. Dojazd do pracy to nie tylko koszt zatankowania samochodu, ale i czas, który trzeba poświęcić. Nie sposób co do złotówki powiedzieć, ile warta jest godzina lub dwie spędzone w korkach, ale warto o tym pamiętać decydując się na zakup nieruchomości pod miastem.
Przydatne linki:
Oferty nieruchomości
6) Chłodna kalkulacja
Choć intuicja czy emocje mogą być wskazówką przy podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania, to analiza wybranych ofert powinna być przeprowadzona jak najbardziej wnikliwie, na chłodno, a najlepiej kilka razy. Często zakup mieszkania jest wspierany zaciągnięciem długoterminowego kredytu hipotecznego, tu nie ma miejsca na błędy. Przydać może się notatnik, w którym wypiszemy sobie wady i zalety poszczególnych mieszkań oraz wsparcie osoby trzeciej, która chłodnym okiem oceni nasze decyzje.
Marcin Krasoń,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)