eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek nieruchomości: czego szukają Polacy?

Rynek nieruchomości: czego szukają Polacy?

2014-11-17 13:55

Rynek nieruchomości: czego szukają Polacy?

Jakich nieruchomości szukają Polacy? © RonFullHD - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Serwis dom.gratka.pl postanowił przyjrzeć się sytuacji na rynku mieszkaniowym w III kwartale bieżącego roku. Analiza pokazała, że Polacy nie gustują w ekstrawagancji - najczęściej poszukują mieszkań typowych, które w przyszłości będzie im łatwo sprzedaż. Najbardziej popularny segment cenowy to nieruchomości nie droższe niż 300 tysięcy złotych. Kupujemy je, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe, ale również po to, by zainwestować oszczędności.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy - fakty i mity

Polacy poszukujący nieruchomości najczęściej kierują się ceną. ale nie oznacza to, że inne kwestie są mniej istotne. Okazuje się bowiem, że ogromne znaczenie ma również dobra lokalizacja, wygodny rozkład, nasłonecznienie i kondygnacja - słabo sprzedają się mieszkania położone na niskich parterach czy też ostatnich kondygnacjach bez windy. Jasne jest równie, że lokalizacja nieruchomości ma o wiele większe znaczenie niż stan, w jakim się ona znajduje. Remont można wykonać zawsze, natomiast ulicy, piętra czy strony świata nie zmienimy.

Ciągle dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się bloki z okresu PRL-u. Mieszkania z tamtego okresu mają proste układy powielające się w wielu dzielnicach. Modelowym mieszkaniem jest 2-3 pokojowy lokal na 1 piętrze w 4-piętrowym budynku zorientowany na południowy - zachód położony w atrakcyjnej i dobrze skomunikowanej dzielnicy.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Z danych serwisu dom.gratka.pl wynika, że na kolejnym miejscu w poszukiwaniach są domy. Znalezienie idealnego domu zależy od wielu czynników, tj.: wielkości przynależnej działki, stanu technicznego budynku, jakości materiałów z jakich został wybudowany i wykończony, standardu wyposażenia oraz przede wszystkim od lokalizacji. Najbardziej poszukiwane są domy jednorodzinne o powierzchni około 150 m2 na działce o powierzchni około 600 m kw. Klienci kupują tak samo chętnie domy do wykończenia, jak i gotowe do zamieszkania.

fot. RonFullHD - Fotolia.com

Jakich nieruchomości szukają Polacy?

Najbardziej popularny segment cenowy to nieruchomości nie droższe niż 300 tysięcy złotych, takie które potem łatwo będzie sprzedać.


WYBRANE WYNIKI RAPORTU


Ceny sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym


W III kwartale 2014 roku widać, że sprzedający nadal podwyższali ceny ofertowe w wielu lokalizacjach. Taki trend widoczny jest co roku w okresie powakacyjnym.

W segmencie mieszkań jednopokojowych największy wzrost średniej ceny ofertowej, podczas trzech ostatnich miesięcy, nastąpił w Bydgoszczy – 4 proc. W segmencie mieszkań 2-pokojowych największy wzrost ceny nastąpił w Olsztynie – 0,6 proc.

W segmencie mieszkań 3-pokojowych w Krakowie zanotowano największy wzrost – 2,9 proc., średniej ceny ofertowej. Wzrosty cen ofertowych w III kwartale nie występowały jednak we wszystkich analizowanych segmentach. W trakcie trzech ostatnich miesięcy ceny ofertowe spadły m.in.: w Białymstoku w segmencie kawalerek (-2,2 proc.), wśród mieszkań 2-pokojowych w Gorzowie Wielkopolskim (-3,4 proc.), wśród mieszkań 3-pokojowych w Opolu i Olsztynie (- 0,7 proc.) – w tym segmencie mieszkań spadki były najmniejsze.

Obniżki cen są coraz niższe i coraz mniej spotykane. Rynek nadal charakteryzuje się cały czas większą podażą mieszkań niż popytem.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen ofertowych mkw mieszkania w miastach wojewódzkich na rynku wtórnym

Analiza cen pokazuje, że ich spadki należą obecnie do rzadkości.


Struktura wiekowa sprzedawanych mieszkań


Około 65 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w III kwartale 2014 roku do sprzedaży, miało ponad 13 lat, reszta to lokale wybudowane po roku 2000. Najwięcej lokali ponad trzynastoletnich proponowano do sprzedaży – podobnie jak w poprzednich kwartałach - w Opolu – 85 proc. całej oferty rynkowej w tej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że liczba lokali w takim wieku wzrosła w Opolu o 1 proc. względem poprzedniego kwartału. Podobne ilości starszych lokali oferowano w Białymstoku i Łodzi – 78 proc. Wszystkich ogłoszeń w tych miastach.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: