eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek budowlany w Polsce 2014 r.

Rynek budowlany w Polsce 2014 r.

2014-11-24 12:35

Rynek budowlany w Polsce 2014 r.

Prognozy dla polskiego budownictwa są optymistyczne © Paulista - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przyszłość sektora budowlanego przedstawia się dość optymistycznie - tak przynajmniej chcą widzieć ją przedstawiciele firm budowlanych, którzy oczekują stabilizacji branży oraz niewielkiego, ale jednak wzrostu produkcji budowlanej. Na większą dynamikę będzie można liczyć dopiero w nadchodzącym roku, kiedy to przewidywany wzrost może sięgnąć 3,9 procenta.

Przeczytaj także: Budownictwo w Polsce I poł. 2010 r.

Cykliczne badanie przeprowadzone przez KPMG we współpracy z CEEC Research i Norstat Polska wykazało, że większość firm budowlanych prognozuje kosmetyczny wzrost produkcji sektora budowlanego w Polsce. Przewiduje się, że może on sięgnąć około 0,8%. To skromny wynik, ale i tak oznacza on pozytywną zmianę w porównaniu z prognozami formułowanymi w czerwcu 2013 roku, kiedy to mówiło się o spadku produkcji o 1 procent.

O szansach na niewielki wzrost w sektorze budowlanym mówi blisko sześciu na dziesięciu respondentów (59%), co jest wynikiem znacznie lepszym od ubiegłorocznego, kiedy odsetek optymistów się gał 48 procent. Spadek w sektorze prognozuje co czwarta firma (27%).

Wyniki badania wskazują, że polskie budownictwo ma szansę utrzymać wzrost w 2015 roku. Według respondentów z firm budowlanych może on wynieść 3,9%.
Po okresie spadków w polskim sektorze budowlanym rynek się ustabilizował. Według zarządzających firmami budowlanymi, powolny wzrost rynku doprowadzi do stopniowego wzrostu przychodów – mówi Jiří Vacek, CEO, CEEC Research.

fot. mat. prasowe

Przewidywany rozwój sektora budowlanego (w podziale na segmenty)

Respondenci z firm budowlanych uważają, że wzrost uda się osiągnąć również w nadchodzącym roku.


Ponad 1/3 dyrektorów jest przekonana, że w 2014 roku ich firmy zwiększą udziały rynkowe


Przewidywania zarządzających firmami budowlanymi na temat ich wyników na tle konkurencji pozostały praktycznie niezmienne w stosunku do 2013 r.
Większą pewność co do własnej sytuacji odnotowano wśród firm małych i średnich – blisko połowa przedstawicieli firm z tego segmentu (43%) przewiduje poprawę pozycji rynkowej. W segmencie dużych spółek budowlanych poziom pewności jest nieco niższy – obecnie 37% firm jest przekonanych, że będą one w stanie polepszyć swoją pozycję na tle konkurentów – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradczego dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Rośnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach


W porównaniu z poprzednią edycją badania wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach budowlanych znacznie wzrosło, osiągając średnio poziom 73% (60% w 2013 r.). Wzrosła także liczba firm, które mają podpisanych więcej umów, niż rok wcześniej.

Pozytywnym trendem jest wydłużenie się średniego okresu, przez który polskie firmy budowlane mają zapewnioną pracę dzięki podpisanym umowom. Średnio okres, na jaki przedsiębiorstwa mają wynegocjowane i podpisane kontrakty wynosi 8,2 miesiące (w ubiegłym roku 6,7 miesięcy). Pod tym względem Polska odnotowuje najlepsze wyniki spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Czynniki ograniczające stabilność finansową firm


Większość uczestników badania podkreśla istnienie znaczących barier ograniczających rozwój firm i negatywnie wpływających na ich stabilność finansową. Jako główne ograniczenia wymienione zostały: niestabilność prawa i zła strategia rządowa dla sektora budowlanego, niskie ceny w zamówieniach publicznych i prywatnych, opóźnione płatności ze strony inwestorów i wykonawców generalnych, a także brak zamówień. Firmy najczęściej starają się poradzić sobie z niską stabilnością finansową poprzez poleganie na zasobach wewnętrznych (89% wskazań), zaciąganie kredytów (83%) oraz opóźnianie płatności dla podwykonawców i dostawców (73%).

fot. mat. prasowe

Czynniki ograniczające stabilność ekonomiczną firm budowlanych

Niestabilność prawa i zła strategia rządowa dla sektora budowlanego to najpoważniejsze bariery wymieniane przez firmy budowlane.


Pomimo tego, że 35% firm budowlanych w Polsce przewiduje wzrost liczby restrukturyzacji i bankructw, nastroje są bardziej optymistyczne niż w Czechach czy na Słowacji, gdzie wskaźniki te sięgają 50%. Na tle naszych sąsiadów, w Polsce więcej faktur jest regulowanych terminowo – zaległe faktury stanowią 16% wszystkich wystawionych faktur, podczas gdy w Czechach 26%, a na Słowacji – 27% – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradczego dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Informacje o raporcie
Badanie „Budownictwo w Polsce. Edycja 2014” zostało przygotowane przez firmę doradczą KPMG, CEEC Research oraz agencję badawczą Norstat. Raport został oparty na danych uzyskanych ze 100 wywiadów telefonicznych przeprowadzonych z przedstawicielami wybranych dużych, średnich i małych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Badaniem objęto dwa segmenty tego sektora – firmy z branży budownictwa ogólnego oraz inżynieryjnego. Wywiady zostały przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2014 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: