eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościSprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2014

Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2014

2014-11-25 11:21

Sprzedaż mieszkania w Warszawie IX-X 2014

Warszawa © Henryk Olszewski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

112 dni – tyle wynosi obecnie średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. Malkontenci uznają z pewnością, że to długo. Tymczasem powodów do narzekań raczej nie ma – w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego na kupującego czeka się o ponad 2,5 miesiąca krócej.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie VII-VIII 2014

Bardzo możliwe, że kupujący będą spieszyć się jeszcze bardziej. Już od 1 stycznia nadchodzącego roku o kredyt hipoteczny może być trudniej, chociażby ze względu na obowiązek posiadania wyższego, 10-procentowego wkładu własnego. Na razie jednak nadchodzące obostrzenia nie powodują zwiększonego ruchu wśród kupujących.

Zmianie nie ulega również średnia cena metra kwadratowego sprzedawanego mieszkania. Obecnie kształtuje się ona na poziomie 7400 zł (mediana 7150 zł). Nie oznacza to jednak, że tańszych mieszkań w stolicy nie ma. W pojedynczych transakcjach można znaleźć ceny niższe niż 5000 zł za m kw., przeważnie jednak chodzi o mieszkania o dużych powierzchniach, które znalazły właściciela dopiero po znacznych obniżkach ceny.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji

Czas sprzedaży mieszkania w stolicy może wydawać się nieco długi


Nieznacznie wzrosły średnie możliwości negocjowania ceny ofertowej. Różnica pomiędzy średnią ceną transakcyjną a ostatnią ceną ofertową wynosi 2,3 proc. (rok temu 2,9 proc.). Tylko w trzech przypadkach negocjacje przekroczyły 10 proc. ceny ofertowej. Największe kwoty można było tym razem negocjować przy zakupie lokali w budownictwie z lat 70-90-tych. Widać też silną korelację pomiędzy czasem sprzedaży a wielkością negocjacji. Dużo łatwiej jest zbijać cenę mieszkania, które jest już dłużej eksponowane na rynku. Najtrudniejsze zadanie czekało przed nabywcami mieszkań wybudowanych w ostatnich latach. Trudno m.in. negocjowało się kawalerki w nowym budownictwie. Podobnie jak w poprzednim zestawieniu sprzed dwóch miesięcy, w co piątej transakcji nie udało się wynegocjować żadnej kwoty.

We wrześniu i październiku najwięcej transakcji przeprowadzono na Woli, Ursynowie, Pradze Południe i Mokotowie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: