eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościDeweloperzy a budownictwo energooszczędne

Deweloperzy a budownictwo energooszczędne

2014-12-02 14:22

Deweloperzy a budownictwo energooszczędne

Wspieranie budownictwa energooszczędnego jest założeniem słusznym © by-studio - Fotolia.com

Polski Związek Firm Deweloperskich zaopiniował uchwałę Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Krajowego Planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii. Zdaniem PZFD, wspieranie budownictwa energooszczędnego jest założeniem słusznym, jednak konieczne jest tu stworzenie sytemu zachęt prawnych, jak np. wprowadzenie 0% VAT- u dla budynków spełniających wymagania energetyczne z 2021 roku, które zostaną oddane do użytkowania przed tym terminem.

Przeczytaj także: Deweloperzy mieszkaniowi w Polsce stawiają na najem instytucjonalny

Zasadniczo rzecz ujmując, Polski Związek Firm Deweloperskich jest zwolennikiem rozwiązań, których celem jest zwiększenie ilości budynków charakteryzujących się niskim lub nawet zerowym zużyciem energii. Jego przedstawiciele zwracają jednak szczególną uwagę na konieczność rozsądnego i zrównoważonego dysponowania źródłami naturalnymi. Nie ulega wątpliwości, że dbałość o środowisko naturalne stanowi przejaw poczucia odpowiedzialności za obecne i przyszłe pokolenia, dlatego też promowanie postaw proekologicznych należy do istotnych działań rządowych.

W tym kontekście warto zauważyć, że najbardziej ekologicznym i sprzyjającym minimalizowaniu strat energii jest budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. To właśnie ono, w obecnych warunkach gospodarczych Polski, powinno być najbardziej wspierane i promowane. Dzisiejsze warunki techniczne określają maksymalne wartości EP dla budynków jednorodzinnych na poziomie 120 i wielorodzinnych na poziomie 105 kWh/(m2 x rok) i będą stopniowo zaostrzane do roku 2021. Dla porównania, budownictwo jednorodzinne z okresu 1950 -1980 to zużycie energii na poziomie ok 300 kWh/(m2 x rok), podobne zużycie mają budynki z wielkiej płyty.

fot. by-studio - Fotolia.com

Wspieranie budownictwa energooszczędnego jest założeniem słusznym

PZFD proponuje wprowadzenie 0% VAT- u dla budynków spełniających wymagania energetyczne z 2021 roku, które zostaną oddane do użytkowania przed tym terminem.


Z punktu widzenia nadrzędnego celu, jakim jest minimalizacja zużycia energii przez budynki, konieczne jest zdecydowane wspieranie energooszczędnego budownictwa wielorodzinnego oraz intensywnego (domy szeregowe, bliźniaki, zorganizowane osiedla) budownictwa jednorodzinnego. Rozproszone budownictwo jednorodzinne charakteryzuje się największymi stratami energii spowodowanymi koniecznością przesyłania energii na duże odległości. W tym świetle warto wprowadzić jak najwięcej mechanizmów wsparcia dla nowego, energooszczędnego budownictwa wielorodzinnego.

PZFD proponuje również szereg zmian, w tym: wprowadzenie 0% VAT- u dla budynków spełniających wymagania energetyczne z 2021 roku, które zostaną oddane do użytkowania przed tym terminem (co stanowiłoby uczciwą motywację dla polskich przedsiębiorców); wprowadzenie zachęt w postaci obniżenia podatku dochodowego dla budujących lub kupujących mieszkania lub domy niskoenergetyczne,; wprowadzenie niższych stawek podatku od nieruchomości dla właścicieli takich mieszkań lub domów lub obniżenie stawki podatku dochodowego od najmu nieruchomości energooszczędnych czy też przygotowanie i uruchomienie programu dopłat do zakupu mieszkań lub domów niskoenergetycznych.

W ocenie PZFD wskazywanie i promowanie konkretnych rozwiązań technologicznych lub materiałowych może wpłynąć na firmy zajmujące się produkcją i dostarczaniem elementów potrzebnych do budowy domów czy mieszkań co w konsekwencji może skutkować praktykami niezgodnymi z zasadami wolnego rynku. Zdaniem ekspertów związku najważniejszym powinno być osiągnięcie celu tj. powstanie domu energooszczędnego lub pasywnego, a nie to, jaki był proces jego powstawiania. Zbytnie obostrzenia negatywnie wpływają na przedsiębiorczość.

Przykładowo jedna z firm członkowskich PZFD, która od lat dostarcza domy zużywające poniżej 40 kWh/(m2 x rok), nie spełnia szczegółowych kryteriów wskazywanych np. w programach korzystających ze wsparcia NFOŚiGW, przez co jej nieruchomości nie mogą korzystać z dopłat. Takie formułowanie zapisów programów powoduje zahamowanie polskiej myśli technicznej i budowlanej oraz uniemożliwia rozwój naszych własnych, polskich, innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze gospodarki. Zdaniem PZFD najważniejsze powinno być osiągnięcie konkretnego wyniku przy swobodnym dobrze środków.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: