Księga wieczysta: wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
2014-12-08 14:03
Co wyczytasz z księgi wieczystej? © Coloures-pic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych chroni nabywców
Dokładna lektura księgi wieczystej nieruchomości to podstawowy obowiązek każdego, kto planuje nabyć nieruchomość. Zawarte w księdze wieczystej informacje mogą ustrzec nas przed wieloma problemami w przyszłości. – stwierdza Robert Tomaszewski, Prezes Saveinvest Sp. z o.o.
Co wyczytasz z księgi wieczystej?
Księga wieczysta zakładana jest dla każdej nieruchomości. Zawarte w niej informacje są na bieżąco uzupełniane. Dostęp do ksiąg wieczystych ma każdy, gdyż są one publicznym i jawnym rejestrem, udostępnianym na wniosek zainteresowanej osoby. Wnioski dostępne są w każdym wydziale ksiąg wieczystych. By poznać stan prawny nieruchomości, wystarczy numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Obecnie większość ksiąg prowadzona jest nie tylko w wersji papierowej, ale także elektronicznej. Z wersjami ksiąg wieczystych online można zapoznać się na stronie http://ekw.ms.gov.pl.
fot. Coloures-pic - Fotolia.com
Co wyczytasz z księgi wieczystej?
Na całość księgi wieczystej składają się cztery działy. Dla kupującego nieruchomość niewątpliwie najważniejsze są działy III i IV. Warto jednak wiedzieć, jakie informacje można znaleźć w pozostałych. Dział I zawiera informacje o samej nieruchomości, m.in. położenie, numer działki, rodzaj nieruchomości, a także informuje o prawach związanych z własnością. Dział II to informacje dotyczące właściciela nieruchomości, bądź też jej użytkownika wieczystego. Dział III zawiera wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, o ograniczeniach związanych z rozporządzaniem nieruchomością oraz innych prawach osobistych i roszczeniach z nią związanych. Dział IV informuje o istniejących obciążeniach nieruchomości.
Jakikolwiek wpis w księdze wieczystej wykonywany jest za zgodą sądu. By sąd podjął decyzję o wpisie, konieczne jest złożenie wniosku przez osobę uprawnioną. W dniu, gdy taki wniosek pojawia się w sądzie, jest on automatycznie rejestrowany i opatrywany numerem ewidencyjnym, numer taki wpisywany jest do księgi. Jest to tzw. wzmianka. Przeglądając księgę, w której pojawia się wzmianka o złożonym wniosku, powinniśmy koniecznie dowiedzieć się, czego ten wniosek dotyczy.
W stosunku do informacji zawartych w księgach wieczystych stosowane jest domniemanie zgodności ze stanem prawnym. Jest to tzw. rękojmia wiary publicznej. W praktyce oznacza to, iż wszelkie informacje zawarte w księdze wieczystej możemy przyjąć za prawdziwe i zgodne ze stanem rzeczywistym, a transakcje oparte na nich za wiążące.
Przydatne linki:
Oferty nieruchomości
Każda nieruchomość musi mieć założoną księgę wieczystą. Pozbawiona księgi nieruchomość pod względem prawnym nie istnieje. Jeśli nieruchomość nie ma księgi wieczystej albo też jej księga wieczysta uległa zniszczeniu lub zaginięciu, konieczne jest złożenie wniosku do sądu o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, co jest równoznaczne z jej założeniem. Pierwszego wpisu do księgi wieczystej dokonuje sędzia lub referendarz sądowy.
Czytanie księgi może okazać się w praktyce trudne, szczególnie dla tych osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie. Warto więc skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów, dla których księga wieczysta nie ma żadnych tajemnic, a dokładne zapoznanie się z nią gwarantuje bezpieczeństwo zakupu nieruchomości – mówi Prezes SaveInvest Sp. z o.o.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)