eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościDeweloperzy w rozkwicie, notowania w miejscu

Deweloperzy w rozkwicie, notowania w miejscu

2015-01-15 11:03

Przeczytaj także: Deweloperzy w Polsce: wyniki w górę


Giełda wciąż bez potwierdzenia


Ci jednak po ubiegłorocznych wynikach notowań większości giełdowych spółek deweloperskich nie mają wielu powodów do zadowolenia. Niestety hossa sprzedażowa na rynku mieszkań z pierwszej ręki w nie tylko nie przekłada się na powszechną poprawę notowań deweloperów giełdowych, ale w szeregu wypadkach mamy wręcz do czynienia z dość drastyczną przeceną ich akcji.

fot. mat. prasowe

Notowania giełdowych deweloperów na pierwszej i ostatniej sesji 2014r. oraz roczna stopa zwrotu

Marvipol może pochwalić się roczną stopą wzrostu na poziomie 40 procent.


Z czołowych deweloperów mieszkaniowych tylko notowania Marvipolu i LC Corp zakończyły ubiegły rok na plusie. Zwłaszcza pierwsza z wymienionych spółek może pochwalić się roczną stopą zwrotu na znakomitym, prawie 40-procentowym poziomie. Dopóki jednak Marvipol pod jednym szyldem prowadzi działalność deweloperską i w branży motoryzacyjnej, trudno jest oceniać wpływ poprawy statystyk sprzedażowych mieszkań na wycenę akcji.

Z kolei na drugim biegunie znalazła się wciąż chyba najbardziej rozpoznawalna krajowa spółka deweloperska, czyli JW. Constuction (JWCH). Według nieoficjalnych informacji deweloper poprawił w minionym roku sprzedaż mieszkań w stosunku do roku 2013 o kilkadziesiąt jednostek, nie komunikował też żadnych istotnych informacji o zdecydowanie negatywnej wymowie. Mimo to jego akcje zostały przecenione w 2014 roku aż o ponad połowę.
Duże straty zanotowały też walory Inpro, Ronsona i Polnordu, a nieco mniejsze nawet branżowego lidera – Dom Development.

Prawdopodobnie na GPW mamy do czynienia w segmencie deweloperskim z jakąś odmianą rynkowej dywergencji, za sprawą której coraz lepsze wyniki sprzedażowe i inwestycyjne spółek mocno rozjeżdżają się z wycenami ich akcji – zauważa Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność, wobec czego już w najbliższych miesiącach należy oczekiwać jakiegoś bardziej zdecydowanego przesilenia, miejmy nadzieję, że o pozytywnej dla spółek deweloperskich i ich akcjonariuszy wymowie.

Hossa na wszystkich frontach jeszcze nie teraz


Znaczący wzrost popytu na mieszkania z pierwszej ręki nie spowodował też hossy w cennikach deweloperskich biur sprzedaży na przestrzeni 12 miesięcy minionego roku. W większości głównych miast nie zanotowano zmian cen ofertowych większych niż 2-3 procentowe, zarówno w dół jak i w górę. Wyjątkiem jest Łódź, w której ceny podskoczyły o ponad 12 procent.

fot. mat. prasowe

Ceny ofertowe mieszkań deweloperskich na koniec 2013 i 2014 oraz zmiana rok do roku

Należąca do jednej z najtańszych aglomeracji Łódź zanotowała ponad 12-procentowe zwyżki cen.


Zwyżki rzędu 3-4 procent widać też w dwóch innych lokalizacjach – Katowicach i Szczecinie, które obok Łodzi zaliczane są do grona najtańszych krajowych lokalizacji spośród największych polskich aglomeracji. Za to w Warszawie ceny lekko zniżkowały, co jest najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem obowiązującej na pierwotnym rynku mieszkaniowym tendencji cenowej, którą można określić jaka utrwaloną stabilizację.

Reasumując: do hossy „na wszystkich frontach” w rodzimej mieszkaniówce jeszcze sporo brakuje. Czy podobne zjawisko zobaczymy już w bieżącym roku? – trudno powiedzieć. Natomiast prognozowanie dalszej istotnej poprawy wyników sprzedażowych deweloperów bez wyraźnej poprawy ich notowań giełdowych, czy też wyraźniejszego ożywienia na rynku kredytów hipotecznych, wdaje się nieco ryzykowne.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: