eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościSejm za ułatwieniem inwestycji budowlanych

Sejm za ułatwieniem inwestycji budowlanych

2015-01-15 20:08

Sejm za ułatwieniem inwestycji budowlanych

Sejm pracuje nad rządową nowelizacją Prawa budowlanego © sculpies - Fotolia.com

Zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego, ograniczenie obowiązków biurokratycznych - Sejm pracuje nad rządowym projektem nowelizacji Prawa budowlanego. Projekt upraszcza i przyspiesza proces budowlany.

Przeczytaj także: Budowa domu bez pozwolenia?

Rządowy projekt nad którym debatuje Sejm, znosi między innymi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego w przypadku inwestycje, które nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z przedstawieniem m.in. projektu budowlanego. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia.

Projekt pozostawia inwestorowi możliwość budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli uzna on, że jest to dla niego korzystniejsze. W przypadku wyboru takiego wariantu, jeśli inwestor będzie jedyną stroną postępowania, roboty budowlane będzie można rozpocząć bez oczekiwania na uprawomocnienie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dzięki temu inwestor zyska co najmniej 14 dni.

Nowelizacja przewiduje ponadto zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. W myśl projektu, w przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, urzędnicy będą musieli w ciągu 14 dni od złożenia wniosku wezwać inwestora do ich uzupełnienia. Obecnie nie ma wyznaczonego terminu.

Nowelizacja wprowadza również zgłoszenie, które ma zastąpić dotychczasowe pozwolenie na budowę oraz pozwolenie na użytkowanie. Zgłoszenia mają dotyczyć warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na nie więcej niż pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych.

Posłowie zaproponowali rozszerzenie listy inwestycji, dla których wystarczy zgłoszenie, m.in. o garaże wolnostojące i ganki do 35 m. kw., parterowe domki letniskowe i budynki handlowe lub usługowe do 35 m. kw., szamba do 10 m. sześc., baseny i oczka wodne do 50 m. kw.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: