eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościKupno mieszkania: ale po co?

Kupno mieszkania: ale po co?

2015-02-02 10:46

Kupno mieszkania: ale po co?

Zakup mieszkania © FlamingoFotografie - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dlaczego Polacy decydują się na zakup mieszkania? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał Morizon.pl. Wyniki analizy raczej nie zaskakują - niemal połowa respondentów deklaruje, że za kupnem nieruchomości stoi chęć uniezależnienia się - taką odpowiedź podaje niemal połowa respondentów. Druga, duża grupa (24%) chce sprzedać dotychczasowe i kupić inne, najczęściej większe lokum.

Przeczytaj także: Zamiana mieszkania podwyższy emeryturę

Własne cztery kąty to dobry początek dorosłego życia. Nic zatem dziwnego, że niemal połowa respondentów badania deklaruje, że powodem, dla którego decyduje się na zakup mieszkania jest chęć usamodzielnienia się. 24 procent badanych przymierza się z kolei do sprzedaż dotychczasowego lokum i kupna innego. W ich przypadku czynnikiem determinującym bywają plany związane z powiększeniem rodziny, a co za tym idzie chęć posiadania większego metrażu. Często chodzi również o niezadowolenie z lokalizacji obecnego mieszkania. Klienci poszukują nieruchomości położonej w okolicy o bardziej rozwiniętej infrastrukturze, zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych lub miejsca pracy. W tym przypadku mogą się oni skłaniać ku nabyciu mniejszego lokalu, ale o dogodnym położeniu. Spore znacznie ma także standard obiektu.

Trzecią pod względem liczebności grupę stanowią osoby kupujące mieszkanie w celu ulokowania swoich wolnych środków. W przybliżeniu 13% badanych przez portal Morizon.pl przyznaje się do takiej motywacji. Nabycie nieruchomości nie od dziś uważa się za przyszłościową inwestycję. Dotyczy to szczególnie lokali usytuowanych w atrakcyjnych punktach, zwłaszcza w centrum dużych miast, gdzie nie ma miejsca na wybudowanie nowych obiektów. Kuszące dla inwestorów są także okolice, które staną się atrakcyjne dopiero za kilka czy kilkanaście lat. Posiadanie wolnego lokum to także szansa na zarobki płynące z wynajmu mieszkania.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Jak się okazuje, niejednokrotnie szukamy czterech kątów niekoniecznie dla siebie, ale dla bliskiej osoby. Taka myśl przyświeca blisko 11% ankietowanych. Do tej grupy klientów zaliczają się między innymi rodzice już pełnoletnich dzieci, którzy pragną pomóc swoim potomkom w usamodzielnieniu się i zapewnić im łatwiejszy start w dorosłym życiu.

fot. mat. prasowe

Dlaczego zamierzasz kupić mieszkanie?

Dla niemal połowy respondentów głównym powodem zakupu mieszkania jest chęć usamodzielnienia się.


Jako powód szukania lokalu respondenci najrzadziej podawali chęć sprzedaży domu i przeprowadzki do mieszkania. Taką przyczynę wskazało nieco ponad 5% badanych. Sytuacja tego rodzaju dotyczy na przykład rodziców, którzy po odchowaniu dzieci zostają sami w wielopokojowych domach. Nierzadko decydują się zostać i zatrzymać od lat posiadane cztery kąty, choćby w celu goszczenia od czasu do czasu dorosłych potomków. Niektórzy jednak wybierają przenosiny do mieszkań o mniejszym metrażu, które nie wymagają tylu prac remontowych i porządkowych, co domy.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-16 stycznia 2015 roku na próbie 1029 użytkowników poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości Morizon.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: