Moda na projektowanie wnętrz
2015-02-17 09:06
Otwarta kuchnia z wyspą © victor zastolskiy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Urządzanie i dekoracja wnętrz: skąd czerpiemy inspiracje?
Coraz częściej obserwujemy zmianę w podejściu Polaków do tego, jak ma wyglądać ich mieszkanie. Pierwszą zmianą jest dążenie do otwarcia przestrzeni we wnętrzach. Chodzi o to, by zamiast większej liczby małych pomieszczeń mieć jedną dużą wspólną przestrzeń życiową. To widać nie tylko przy projektowaniu nowych mieszkań czy domów, ale i remontach. Drugim ważnym trendem jest większa odwaga klientów i projektantów w stosowaniu nietypowych materiałów i rozwiązań. Chodzi m.in. o beton architektoniczny, biokominki, czy „zielone ściany”, czyli tzw. wertykalne ogrody.Według Jakuba Szeląga, architekta z Urzadzamypodklucz.pl, zmiany dotyczą całego rynku, ale najwyraźniej widać je w segmencie mieszkań popularnych. Zasadnicza zmiana zachodzi w głowach kupujących mieszkanie.
– Przeciętny klient coraz częściej chce mieć dobrze zaprojektowane wnętrze, które będzie funkcjonalne oraz spójne w stylu. Ogromny wpływ na takie podejście inwestorów mają dostępność oraz ceny ciekawych i nietypowych materiałów i rozwiązań – mówi Jakub Szeląg.
Otwarta kuchnia
Z wymienioną we wstępie zmianą dotyczącą otwierania przestrzeni wiąże się też zmiana podejścia do kuchni, która coraz częściej jest otwarta – to wymaga porządku i dobrej wentylacji, ale przynosi korzyść w postaci optycznie większego mieszkania i szerszych możliwości aranżacji przestrzeni. Na popularności zyskują coraz bardziej niestandardowe rozwiązania, np. bary czy wyspy.
– O wyspę pyta bardzo wielu klientów, ale nie wszędzie da się ją zrobić. Wszystko zależy od metrażu oraz kształtu pomieszczenia. Wiadomo, że takie rozwiązanie wymaga nieco więcej przestrzeni niż aneks, który jest usytuowany przy ścianie – wyjaśnia ekspert Urzadzamypodklucz.pl.
fot. victor zastolskiy - Fotolia.com
Otwarta kuchnia z wyspą
W otwartej kuchni większą uwagę przywiązujemy do detali i jakości materiałów, bo przecież taka kuchnia jest widoczna z reprezentacyjnego salonu, a czasami nawet z wejścia. Stąd rośnie popularność materiałów naturalnych, należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie są to rozwiązania tanie, więc ostateczna decyzja często zależy od zasobności portfela właściciela mieszkania. Stąd często pojawiają się blaty laminowane o strukturze drewna lub kamienia.
Zmiany zachodzą jednak nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Dziś stawia się przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność. Pozwala na to np. wanna z parawanem, z której można korzystać jak z prysznica. To kompromis dla osób, które nie mają tyle miejsca, by móc sobie pozwolić na posiadanie wanny i prysznica jednocześnie. Jeśli chodzi o prysznice, to rośnie popularność kabin bez brodzika z odpływem liniowym w podłodze. To pozwala na budowę prysznica w niestandardowym kształcie i unikalną aranżację łazienki. Spory nacisk stawia się obecnie na funkcjonalność, pożądane jest dużo szafek i półek do przetrzymywania rzeczy.
W pokojach, poza wspomnianym już upodobaniem do przestrzeni, dostrzegalne jest inne podejście do kolorów.
– Coraz rzadziej wybierane są intensywne kolory ścian lub innych dużych powierzchni. Zaczynają dominować biel i szarość – zwraca uwagę Jakub Szeląg z Urzadzamypodklucz.pl. Nie znaczy to jednak, że jako społeczeństwo stajemy się szarzy, nijacy i tacy sami. Wręcz przeciwnie. – Takie rozwiązanie pozwala na zdecydowanie więcej fantazji przy doborze dodatków, zarówno pod względem formy jak i koloru. Do szaro-białych ścian pasuje prawie wszystko – dodaje Szeląg.
Wśród niestandardowych elementów coraz częściej pojawia się goła betonowa ściana. Istnieje wiele możliwości kładzenia go i nadawania mu faktury, co przyciąga uwagę i czyni wnętrze nietypowym. Zachowując przy tym szarość wspomnianą wcześniej. Do betonu idealnie pasuje naturalne drewno, które ociepla i scala przestrzeń w spójną całość.
Innym sposobem na urozmaicenie pomieszczenia jest podwieszany sufit. Stosowany często w aneksie kuchennym i (lub) jadalni pozwala na przygotowanie niestandardowego oświetlenia, pomaga też ukryć np. przewody wentylacyjne.
Marcin Krasoń,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
gszegosz / 2015-02-20 15:01:52
Powoli się zmieniają trendy i bardzo dobrze, ile można oglądać takie same wnętrza ;) A loftowe i industrialne klimaty raczej szybko się nie znudzą, tym bardziej że takie betonowe wykończenia są mocno uniwersalne i można je stosować w praktycznie każdym wnętrzu. Tylko trzeba pamiętać żeby stawiać na porządne materiały, beton architektoniczny dobrej jakości, z pełnowartościowego cementu etc. [ odpowiedz ] [ cytuj ]