eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościStudia w Krakowie: wynajem, akademik czy kupno mieszkania?

Studia w Krakowie: wynajem, akademik czy kupno mieszkania?

2015-03-15 00:10

Przeczytaj także: Mieszkania do wynajęcia: ile zapłacą studenci?


Rodzice chcą w ten sposób zapewnić dziecku wchodzącemu w dorosłość dobry start. Wielu z nich zakup mieszkania w dużym ośrodku miejskim, gdzie wciąż powstają nowe kampusy uniwersyteckie i kierunki studiów traktuje jako pewną inwestycję.
-Nieruchomość jest jedną z pewniejszych form gromadzenia kapitału, który procentuje w przyszłości. Wszystkie poczynione nakłady podnoszą jej wartość. Mieszkanie może stać się później na przykład źródłem pasywnych dochodów z wynajmu. – twierdzi Renata Książek z firmy Budrem.

Akademik już tak nie cieszy


W Małopolsce w domach studenckich w zeszłym roku akademickim mieszkało nieco ponad 9% wszystkich studentów. Udział mieszkańców akademików utrzymuje się na podobnym poziomie (w roku 2012/2013 było to 8,8%). Jest to rzadko wybierana forma zamieszkiwania wśród studentów.

W Krakowie największą liczbą miejsc, bo aż 9 tys. może się pochwalić Akademia Górniczo – Hutnicza. Cena za miejsce noclegowe na miasteczku studenckim w Krakowie waha się w przedziale średnio 300 – 340 zł za miesiąc. Jest ona zależna od standardu akademika i liczby osób współdzielących pokój. W tej cenie zawarta jest również opłata za dostęp do Internetu. Jest to zdecydowanie mniej niż przeciętny koszt wynajmu mieszkania, nawet na obrzeżach miasta. Aby otrzymać miejsce w domu studenckim należy złożyć odpowiedni wniosek w odpowiednim biurze uczelni. Przydział jest uzależniony od miejsca zameldowania studenta (a dokładniej odległości od Krakowa) i średniego dochodu na członka rodziny. Jednakże akademiki nie cieszą się już dużym zainteresowaniem, więc każdy chętny powinien dostać tam przydział.

Dzieje się tak dlatego, że studenci mieszkający tam nie mają poczucia prywatności. Domy studenckie nie zapewniają też odpowiedniego standardu. Wspólna przestrzeń sanitarna i kuchenna to czynniki, które często zniechęcają studentów. Zamiast tego, decydują się oni na wynajem mieszkania. Z drugiej strony zakwaterowanie w akademiku oznacza najczęściej dobrą lokalizację, bardzo blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum Krakowa. Ta opcja niesie za sobą również korzyści niedające się zmierzyć – możliwość wspólnej nauki, życie towarzyskie i znajomości często na całe życie.
Zdecydowanie największą grupą klientów firm deweloperskich są 30-latkowie, najczęściej absolwenci wyższych uczelni. Jednakże mieszkania kupowane dla studentów stanowią coraz większy odsetek transakcji na rynku nieruchomości. Wzmożona aktywność zawodowa osób uczących się, pomoc rodziców i rządowy program MdM sprawiają, że stają się oni potencjalnymi nabywcami nieruchomości. Niewątpliwie grupa ta w przyszłości będzie odgrywać podobną rolę na rynku pierwotnym, co obecnie na rynku najmu, dlatego deweloperzy już dziś powinni pomyśleć o ofercie mieszkań właśnie dla studentów.

Małgorzata Gądek

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: