Oświetlenie mieszkania: jak to zrobić dobrze?
2015-03-18 09:28
Jak dobrze oświetlić mieszkanie? © 3darcastudio - Fotolia.com
Oświetlenie – jak zrobić, by było najlepiej? Co się zmienia w podejściu Polaków w ostatnich latach? Jakich błędów nie popełniać? Kształt i działanie instalacji świetlnej ma duże znaczenie jeśli chodzi o wygląd danego pomieszczenia.
Przeczytaj także: Jak urządzić małe mieszkanie?
Każde, najlepiej nawet urządzone wnętrze, może stracić urok, gdy będzie źle oświetlone. Warto dołożyć wszelkich starań i odpowiednio zadbać o ten aspekt mieszkania. Zacząć należy od odpowiedzi na kilka pytań: co właściwie oznacza dobre lub złe oświetlenie? Jak je zaplanować i jak zbudować? Jakie rozwiązania cieszą się ostatnio powodzeniem? Jakich błędów unikać?Czym jest dobre oświetlenie?
– Dobra instalacja świetlna cechuje się kilkoma właściwościami, dzięki którym nie odczujemy specjalnego przejścia z użytkowania światła dziennego na rzecz sztucznego – zauważa Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. Sztuką jest takie uzupełnienie braków światła dziennego, by pomieszczenia nawet po zmroku były dobrze oświetlone. – Stąd instalacja elektryczna powinna być w silnej relacji ze stopniem doświetlenia światłem dziennym. Przekłada się to oczywiście na odpowiednią liczbę źródeł światła w danym pokoju – dodaje Sadowska.
Ale planując instalację świetlną trzeba zwrócić uwagę także na inne detale, jak na przykład na kwestię rozmieszczenia włączników. Powinny one być z jednej strony łatwo dostępne, a jednocześnie logicznie rozmieszczone, by włączenie odpowiedniego światła nie nastręczało domownikom problemu. – Lepiej unikać błędów związanych z ulokowaniem włączników w miejscach trudno dostępnych czy też zastawionych meblami – mówi Anna Sadowska. Włączniki powinny być umieszczone przy wejściu, na takiej wysokości, by domownikom wygodnie było z nich skorzystać.
fot. 3darcastudio - Fotolia.com
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Doświetl zakamarki
Według ekspertów firmy urzadzamypodklucz.pl, w ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się dodatkowe źródła światła, które często – oprócz tego, że mają rozjaśniać pomieszczenie – są elementem dekoracji pokoju. Oczywiście podstawą jest ogólne oświetlenie, ale jedna górna lampa to zdecydowanie za mało, w większości pomieszczeń niezbędne będą dodatkowe punkty świetlne.
Coraz więcej osób montuje więc np. oświetlenie wokół luster, czy punkty świetlne w zakamarkach pokoju.
– Wiąże się to z pewną zmianą w myśleniu o świetle jako jedynie praktycznym rozwiązaniu – podsumowuje ten trend Anna Sadowska.Takim praktycznym rozwiązaniem jest też jeden główny wyłącznik światła zamontowany przy drzwiach wejściowych. Możemy mieć wówczas gwarancję, że wyłączyliśmy wszystkie światła w mieszkaniu.
Urządzający mieszkania mają coraz więcej możliwości jeśli chodzi o różne rozwiązania technologiczne. Na popularności zyskują np. węże LED, które z jednej strony pozwalają doświetlić trudno dostępne miejsca, z drugiej zaś stanowią dodatkową ozdobę w pomieszczeniu. Na dodatek są raczej bezawaryjne i zużywają relatywnie niewiele energii elektrycznej.
– Dzięki takim pomysłom możemy wyeksponować niebanalne elementy wystroju naszych wnętrz takie jak: obrazy, płaskorzeźby, fotografie czy roślinność. Odpowiednie oświetlenie dekoracyjne pozwoli na wydobycie walorów tychże – dodaje Anna Sadowska.
Światło kreatorem nastroju
Znaczenie mają także natężenie i barwa światła, bo to one tworzą klimat danego pomieszczenia gdy za oknem jest już ciemno. Dysponując w jednym pokoju wieloma źródłami światła możemy regulować w nim nastrój. Jasne światło pobudza do pracy i pomaga w skupieniu, z kolei stonowane sprzyja relaksowi. Kinomani powinni zadbać o odpowiednie oświetlenie współgrające z ich kinem domowym, by oglądanie filmów było komfortowe.
Umiejętne operowanie światłem to połączenie logicznie zaplanowanej instalacji oraz przemyślanego rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. Taka instalacja dobrze doświetli nasze mieszkanie, będzie łatwa w obsłudze (włączanie i wyłączanie pojedynczych lamp czy żarówek) i będzie miała walory dekoracyjne. Forma poszczególnych źródeł światła powinna być dopasowana do stylu urządzenia danego pomieszczenia.
Marcin Krasoń,
Anna Sadowska,
Przeczytaj także:
Jak zaprojektować mieszkanie pod wynajem
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
oświetlenie salonu, oświetlenie kuchni, oświetlenie łazienki, oświetlenie mieszkania, urządzanie mieszkania
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)