eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPolacy a budowa domu 2014

Polacy a budowa domu 2014

2015-03-27 10:35

Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2015


Wolno stojące domy parterowe bez piwnicy


Wyniki ankiety przeprowadzonej na próbie ponad 300 osób realizujących budowę domu pokazują, że wśród inwestycji zdecydowanie przeważają budowy domów wolno stojących (87,2%).

fot. mat. prasowe

Do jakiego stanu ma być wybudowany dom?

Ankietowani najczęściej deklarowali chęć budowy do stanu surowego zamkniętego, a więc wyposażonego w drzwi i okna (33,4% zapytań).


Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym – taki typ wymarzyło sobie 69,8% ankietowanych. Niecałe 20% inwestorów (18,6%) również planuje wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.

fot. mat. prasowe

Metraż domów

Powierzchnia użytkowa budowanych domów najczęściej mieści się w przedziale 101-150 metrów kwadratowych (50,7% odpowiedzi).

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2014 decydował się zaledwie co 9. inwestor (11%). „Ta grupa budujących jest gotowa ponieść większe koszty związane z budową piwnicy, zyskując w ten sposób dodatkowe pomieszczenia” – komentuje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

Jak dom – to murowany


„Od lat niezmiennie badania Oferteo.pl potwierdzają przywiązanie do tradycyjnych technologii i materiałów” – stwierdza członek Zarządu serwisu, Karol Grygiel.
W 2014 roku blisko połowa respondentów (40,9%) zamierzała zlecić budowę domu w technologii murowanej z cegły ceramicznej. Co trzeci respondent preferował wykorzystanie betonu komórkowego (33,2%).

fot. mat. prasowe

Typ budowanego domu

Znakomita większość budowanych domów to budynki wolnostojące.


W porównaniu do lat 2012 i 2013 widoczny jest stopniowy wzrost zainteresowania inwestorów technologią szkieletową i kanadyjską (odpowiednio 8,5%, 9,3% oraz 12,4% w latach 2012-2014).

Ceramika również na dachu


Najchętniej wybieranym pokryciem dachu jest od lat dachówka ceramiczna, która kojarzy się z trwałością. W 2014 roku zdecydowało się na nią 44,8% osób zlecających budowę domu. Zaledwie o kilka procent mniej inwestorów (39,1%) zamierza położyć na dachu blachę bądź blachodachówkę.

fot. mat. prasowe

Liczba pięter

Jeżeli chodzi o liczbę kondygnacji, to zdecydowanie zwyciężają domy parterowe z poddaszem użytkowym.


Koszty budowy domów


Budowa do stanu „pod klucz” statystycznego domu (wolno stojący parterowy z poddaszem użytkowym i bez piwnicy, z garażem, o łącznej powierzchni użytkowej około 150 metrów kwadratowych, wzniesiony w technologii murowanej z cegły ceramicznej, z dwuspadowym dachem pokrytym dachówką ceramiczną) to koszt około 430 000 zł – wynika z wyceny wydawnictwa SEKOCENBUD. Zakłada się tutaj, że dom wybuduje jeden generalny inwestor.

fot. mat. prasowe

W jakiej technologii chcesz budować?

Już od trzech lat można zaobserwować, że Polacy zgodnie z tradycją budują zazwyczaj domy murowane z cegły ceramicznej.


Otrzymany w ten sposób średni koszt budowy 1m2 powierzchni użytkowej równy 2 767 zł różni się w poszczególnych województwach. Najtaniej, bo już za ok. 2 556 zł/m2, można budować w województwie świętokrzyskim. Szacunkowo najdrożej (2 986 zł) trzeba zapłacić za budowę metra kwadratowego domu w województwie wielkopolskim.

Lwią część kosztów budowy stanowią materiały budowlane – zgodnie z wyceną firmy SEKOCENBUD stanowią one 59,7%. Robocizna stanowi niemal 1/5 kosztów (19,9%), a koszty pośrednie, np. transportu to 14,4%. Stosunkowo małym kosztem jest wynajem i eksploatacja sprzętu (2,1%). Deklarowany zysk inwestora wykonującego całość prac to 3,9% całej inwestycji.

Planując rozkład kosztów budowy, warto zwrócić uwagę na to, jaki kapitał należy zgromadzić na sfinansowanie poszczególnych etapów budowy. Według ankiet przeprowadzonych wśród firm budowlanych, budowa fundamentów stanowi 7,4% wartości całego domu. Inwestorzy zamierzający zlecić budowę do stanu surowego otwartego, poniosą 29,2% kosztów budowy „pod klucz”, w przypadku zaś stanu surowego zamkniętego będzie to już niemal połowa finalnych kosztów (45,3%). Aby wykończyć dom do stanu deweloperskiego, należy dysponować 71,5% całej kwoty, na jaką wyceniono dom „pod klucz”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Argaros / 2015-06-08 16:57:03

    A u mnie trwa budowa domu 2015 :D Teraz firma budowlana przesłała mi złącze ciesielskie na maila http://www.castorama.pl/produkty/budowa/drewno-budowlane-i-plyty-drewnopochodne/drewno-konstrukcyjne/zlacza-ciesielskie.html Tylko nie wiem po co, skoro się na tym nie znam... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: