eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościKupno domu: jakie nieruchomości wybierają Polacy?

Kupno domu: jakie nieruchomości wybierają Polacy?

2015-03-29 00:14

Kupno domu: jakie nieruchomości wybierają Polacy?

Jakich domów szukają Polacy? © Ruth P. Peterkin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z analizy Domiporta.pl, przeciętny użytkownik serwisu najchętniej kupiłby dom w województwie mazowieckim, w cenie nieprzekraczającej miliona złotych, o metrażu od 100 mkw do 200 mkw i posiadający od 3 do 5 pokoi. Co ciekawe, w analizowanym okresie do 5 procent wzrosła liczba osób poszukujących domów w cenie powyżej 2 milionów złotych.

Przeczytaj także: Dom jednorodzinny tańszy niż mieszkanie?

Wśród użytkowników serwisu Domiporta.pl, osoby szukające domów o powierzchni przekraczającej 300 mkw. stanowią około 11 proc. wszystkich zainteresowanych tego typu nieruchomościami. Ponad połowa (55 proc.) przegląda ogłoszenia sprzedaży domów, których metraż waha się pomiędzy 100 a 200 mkw. Jedna piąta ogranicza swoje poszukiwania do nieruchomości nie większych niż 100 mkw. Jednocześnie aż 83 proc. nie zamierza przeznaczyć na zakup wymarzonego domu więcej niż 1 mln zł. Co ciekawe, w badanym okresie – od lipca 2014 r. do marca 2015 r. – z 2 do 5 proc. wzrosła liczba chętnych do wydania na nowy dom ponad 2 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Ceny domów - preferencje Polaków

Zdecydowana większość zainteresowanych - 83 proc. - szuka nieruchomości w cenie poniżej 1 mln zł


Większy dom to również wyższe koszty utrzymania nieruchomości. Trzeba także pamiętać, że dziś, inaczej niż w przeszłości, domy są miejscem zamieszkania jednej rodziny. Stąd też powodzeniem cieszą się te, w których liczba pokoi wynosi od 3 do 5 (57 proc. zapytań użytkowników). Tylko 2 proc. osób rozgląda się za domami z ponad siedmioma pokojami. 23 proc. osób zainteresowanych jest domami najwyżej trzypokojowymi. Prawie 54 proc. prezentowanych ofert w tym segmencie to domy z lat siedemdziesiątych, zlokalizowane w małych miejscowościach, i domki letniskowe.

fot. mat. prasowe

Wielkość domu - preferencje Polaków

Blisko 60 proc. zainteresowanych szuka domów posiadających od 3 do 5 pokoi


Przyglądając się preferencjom zakupowym naszych użytkowników zainteresowanych zainwestowaniem środków finansowych w dom, okazuje się, że 88 proc. z nich poszukuje ofert kupna, a raptem 12 proc. chciałoby dom wynająć. Co ciekawe na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy popyt w kategorii najmu zmalał o 4 p.p. Osoby poszukujące domów w przytłaczającej większości koncentrują się na rynku wtórnym. Prawie 97 proc. klientów zainteresowanych zakupem domu szuka właśnie obiektów z rynku wtórnego, jedynie 3 proc. chciałoby kupić nowy dom. Mimo stałej podaży ofert na rynku pierwotnym w ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy dwukrotny spadek zainteresowania tym segmentem przy jednoczesnym wzroście ruchu na rynku wtórnym. W liczbach bezwzględnych na pierwszym miejscu pod względem ilości zapytań znajduje się województwo mazowieckie. Domów szuka tam aż 24 proc. użytkowników serwisu. Na drugim miejscu znajduje się woj. śląskie (17 proc.). Należy zaznaczyć przy tym, że w obu województwach mieszka jedna czwarta mieszkańców Polski – mówi Maciej Górka.

fot. mat. prasowe

Województwo - preferencje Polaków

Największa liczba użytkowników zainteresowana jest kupnem domu w woj. mazowieckim


Warto zwrócić uwagę na woj. opolskie. Domów szuka tam prawie tyle samo osób co na Śląsku. Jak wyjaśnić tak wysoką pozycję regionu mającego najmniej mieszkańców? Granica województwa znajduje się tuż za aglomeracją górnośląską. Z Kędzierzyna do Gliwic jest tyle, ile z jednego końca Warszawy na drugi, a wielu Ślązaków przenosi się do wschodnich powiatów woj. opolskiego kupując domy właśnie tam.

Woj. opolskie to region ciekawy także z innego powodu. Jest jednym z tych województw, w których domy poszukiwane są tak samo często, jak mieszkania. Podobnie jest w woj. lubuskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Rekordzistą jest jednak woj. podkarpacie. W lutym 2015 roku domów szukano tam dwukrotnie częściej niż mieszkań.

Dlaczego? To województwa, w których nie ma dominującej metropolii – sporo jest miast średnich i małych, gdzie dostępność relatywnie tanich gruntów oraz łatwa i szybka komunikacja powodują, że rozsądniej i wygodniej jest mieszkać w domu niż w mieszkaniu.

Przeczytaj także: Czym motywujemy kupno domu? Czym motywujemy kupno domu?

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: