Dobry projekt łazienki? To nie jest łatwe
2015-05-13 00:41
Łazienka © Christian Hillebrand - Fotolia.com
Łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, a musi pomieścić określony zestaw sprzętów sanitarnych, które mają swoje rozmiary. Stąd odpowiednie jej zaprojektowanie jest niezwykle skomplikowanym i ważnym zadaniem.
Przeczytaj także: Polaków pomysł na łazienkę. Czym się kierujemy?
W przypadku innych pomieszczeń mamy więcej dowolności – szafka na książki może stać w różnych miejscach, ale w łazience pewne rzeczy muszą być: toalety czy wanny lub prysznica poza nią nie wyniesiemy. W łazience wszystko musi być na swoim miejscu, jedynym elastycznym urządzeniem jest właściwie pralka, która czasem trafia do przedpokoju lub kuchni.Na dodatek przemeblowanie łazienki nie jest takie proste, bo trzeba mieć na uwadze np. ułożenie płytek czy podłączenia instalacji sanitarnej.
– Pod uwagę należy brać wysokie kwoty, jakie trzeba wydać na fachowców, którzy dobrze ułożą nam kafelki czy zamontują działającą bez zastrzeżeń instalację – mówi Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. – W efekcie ryzyko, jakie możemy ponieść w wypadku kiepskiego projektu, jest ogromne, jednak z uwzględnieniem pewnych informacji i odrobiną wyobraźni nawet malutka łazienka może być wygodna w użytkowaniu i sprawiać wrażenie przestronnej – dodaje.
fot. Christian Hillebrand - Fotolia.com
Łazienka
Dobry projekt jest najważniejszy
Poprawnie zaprojektowana łazienka powinna jednocześnie spełniać założone funkcje, a z drugiej być atrakcyjną w oczach domowników.
– Przed tą małą przestrzenią stoi naprawdę dużo zadań do wykonania i jeśli któreś nie będzie spełnione, będziemy mieli mocno utrudnioną codzienność – zauważa Anna Sadowska.Coraz częściej jednak zdarza się tak, że aspekty funkcjonalne są pomijane, a projektanci skupiają się na wrażeniu wizualnym. Takie podejście robi dobre wrażenie na potencjalnych kupujących, ale na dłuższą metę się nie sprawdza i może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Dobry projekt łazienki powinien priorytetowo traktować potrzeby domowników, ich wygodę oraz ergonomię pomieszczenia. Związane jest to nie tylko z wstawieniem niezbędnych elementów wyposażenia do łazienki, ale również takim ich rozmieszczeniem, by dostęp do żadnego z nich nie był w żaden sposób utrudniony.
Liczą się detale
Przy planowaniu łazienki należy pamiętać o wielu szczegółach takich jak odpowiednia wodoszczelność tam, gdzie jest to niezbędne. Zwrócić uwagę należy nie tylko na styk umywalki oraz wanny ze ścianą, ale i na oprawy węży LED służących za podświetlenie kabiny prysznicowej lub wanny, osłonki na gniazdka elektryczne itd. W newralgicznych punktach niezbędna będzie odpowiednia klasa wodoszczelności.
Istotny jest dobór odpowiedniej jakości materiałów i urządzeń instalacyjnych. Największe znaczenie ma to przy schowanych mechanizmach (jak np. deszczownica lub spłuczka podtynkowa), bo ich wymiana lub naprawa wiąże się z dużymi kosztami. Dobrej jakości armatura nie tylko będzie dłużej służyć, ale i łatwiej jest ją utrzymać w czystości.
Lustro jest nieodłącznym elementem każdej łazienki, poza funkcją podstawową, potrafi ono też optycznie powiększyć pomieszczenie. Ale miejsce jego zawieszenia należy zaplanować z uwzględnieniem m.in. ryzyka ciągłego zachlapywania. Dobry projekt powinien uwzględniać nawet sposób ułożenia płytek – bo nieumiejętne zaplanowanie i wykonanie tego elementu kończy się zwykle mało estetycznie. Już w chwili planowania łazienki powinniśmy wyznaczyć szerokość fug i dokładny układ płytek.
Nie wszystko złoto, co się świeci
W niektórych projektach zbyt wiele uwagi poświęca się wyglądowi kosztem funkcjonalności i ergonomii, co kłóci się z założeniami, jakie tkwią w idei posiadania łazienki w mieszkaniu. Innymi słowy, projekty pomijające przestrzeń do przechowywania niezbędnych przedmiotów lub zagarniające ją na rzecz niekoniecznie potrzebnych elementów, powinny być traktowane z dużym dystansem.
Koszty urządzenia łazienki nie należą do najniższych, a wstawione sprzęty będą miały swoje stałe miejsce, gdyż z różnych względów nie powinniśmy ich później dowolnie przestawiać. Dlatego, np. jeśli nie mamy możliwości postawienia dodatkowej szafki czy blatu, dobrym pomysłem może być montaż szafek naściennych. Warto również ograniczyć sprzęty w łazience tylko do tych niezbędnych, gdyż nawet jeśli uda nam się poprawnie zaaranżować to pomieszczenie, przez nadmiar dodatków sprawimy, że będzie wydawało się mniejsze.
Marcin Krasoń,
Anna Sadowska,
Przeczytaj także:
Jak zaprojektować mieszkanie pod wynajem
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)