Energia elektryczna: ile zaoszczędzisz na zmianie grupy taryfowej?
2015-05-18 11:15
Jak płacić mniej za energię? © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiana dostawcy energii korzystna?
Zmiana sprzedawcy energii
Pierwszym krokiem w osiągnięciu efektywności energetycznej w domu jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki – z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba zmian sprzedawcy energii (w lutym br. zmiany sprzedawcy dokonało 9 766 gospodarstw domowych, podczas gdy w marcu 2015 r. liczba ta wyniosła już 10 363). Coraz więcej osób zaczyna zauważać korzyści wynikające z tego działania. Zgodnie z polskim prawem każdy ma prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy i może bezpłatnie dokonać jego zmiany, a co istotne – nie niesie ona za sobą żadnego ryzyka i nie powoduje przerw w dostawie prądu bądź innych niedogodności. Jedyne co może się zmienić to wysokość rachunków. Trzeba być jednak czujnym i starannie porównywać oferty. Należy zwracać uwagę na kilka elementów – zdarzyć się może tak, że nowy sprzedawca, oferując atrakcyjną cenę energii czynnej, nakłada na nas opłatę handlową, której do tej pory nie płaciliśmy.
Opłata handlowa nie powinna być wyższa niż 2-3 zł miesięcznie. W przeciwnym razie może skonsumować oszczędności powodowane niższą ceną energii – alarmuje Michał Suska, ekspert ds. efektywności energetycznej BCC oraz Prezes Zarządu Energomix.
Dobór grupy taryfowej
Na zmianie sprzedawcy energii elektrycznej nie można jednak poprzestać. Jest to dopiero pierwszy krok w procesie redukcji kosztów energii elektrycznej. Należy zwrócić uwagę również na koszty dystrybucyjne, które stanowią ok. 40% faktury za prąd. Kluczowy jest w tym zakresie odpowiedni dobór grupy taryfowej do profilu godzinowego poboru. Grupy taryfowe charakteryzują się występowaniem różnych stref czasowych (zróżnicowanych stawką zmienną za jednostkę energii).
Grupa G11, w obrębie której znajduje się znaczna część indywidualnych odbiorców energii, charakteryzuje się stałą ceną przez całą dobę. Niezależnie od wielkości zużycia prądu w konkretnych porach dnia – za każdą zużytą kWh zapłacimy tak samo. Jeśli jednak zdarza się tak, że pracujemy dużo wieczorami, w weekendy lub akurat wtedy korzystamy długo z włączonego światła czy sprzętów domowych, posiadamy ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła – warto rozważyć przejście na taryfę G12w, którą charakteryzuje zróżnicowanie cen ze względu na strefę: strefa nocna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 22-6 oraz dwie wybrane, kolejne godziny doby spośród 13-17 oraz całe weekendy i święta. Pozostały czas to strefa dzienna.
fot. Pio Si - Fotolia.com
Jak płacić mniej za energię?
Na potrzeby analizy zakładamy, że odbiorca zużywa 0,250 MWh miesięcznie (średnio tyle zużywa gospodarstwo domowe przez taki okres). Co istotne – 60% z tej wielkości pobiera w okresie obowiązywania strefy dziennej, a resztę w strefie nocnej, obejmującej też weekendy i święta. Oczywiście czasami wymaga to odpowiedniego dostosowania poboru, aby skumulować zużycie energii w tańszych godzinach. Zakładamy również, że klient po zmianie taryfy na dwustrefową będzie miał płaską stawkę w obu strefach na energię czynną równą dotychczasowej stawce [zł/kWh] – na to należy zwrócić szczególną uwagę przy okazji zmiany parametrów umowy lub przy zmianie sprzedawcy. Przy zachowaniu umowy kompleksowej z dotychczasowym sprzedawcą, często korzystna zmiana grupy taryfowej w obszarze dystrybucji może przynieść stratę w obszarze zakupu energii (struktura cen), jeśli nie dopilnujemy, aby uzyskać jednolitą stawkę zakupu prądu.
fot. mat. prasowe
Dobór grupy taryfowej a uzyskane oszczędności
Niezależnie od lokalnego dystrybutora udało się wygenerować oszczędności nawet do 16% kosztów dystrybucyjnych! Wyliczenie korzystności takiego działania nie jest wbrew pozorom sprawą trudną – możemy zrobić to sami lub zgłosić się do firm doradczych, np. Energomix. Po bezpłatnym audycie, doradca przedstawi nam kompleksową ofertę optymalizacji opłat za energię.
Minimum wysiłku – realne korzyści
Nie potrzeba żadnych nakładów finansowych, żeby zacząć oszczędzać. Przy niewielkiej ingerencji i wysiłku można wygenerować znaczące oszczędności. Warto zatem zmienić postawę i z biernego odbiorcy stać się świadomym zarządcą.
Anna Kamińska,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (7)
-
Kicia83 / 2015-05-19 12:29:12
Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2015-05-19 12:30:24)
Ja ze swojej strony jestem już po zmianie sprzedawcy i mogę polecić firmę novum - w porównaniu do poprzedniego sprzedawcy oszczędzam na rachunku koło 20 zł. Ogólnie wszystkim znajomym polecam zainteresowanie się tematem zmiany sprzedawcy, bo można dużo oszczędzić. Grunt to dokładnie czytać wszystko co się podpisuje, reszty nie ma co się obawiać [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Kryst_ian / 2015-05-19 12:49:49
każdy może dopasować ofertę odpowiadającą swoim potrzebom. Wybór jest ogromny to fakt ale trzeba robić to z głową. Ja wybrałem firmę z polecenia a że akurat warunki mi odpowiadały to się zdecydowałem. Możesz zerknąć na stronę novum s.a. może i tobie podpasuje [ odpowiedz ] [ cytuj ]