eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościBudowa mieszkań w V 2015 r.

Budowa mieszkań w V 2015 r.

2015-06-22 12:21

Budowa mieszkań w V 2015 r.

Takiego boomu na rynku deweloperskim nie było jeszcze nigdy © Hellen Sergeyeva - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Maj po raz kolejny przyniósł dane o dużej aktywności inwestycyjnej deweloperów. Firmy te przez pierwsze 5 miesięcy roku rozpoczęły budowę tak dużej liczby mieszkań jak jeszcze nigdy w historii. Nadmierny optymizm deweloperów powinien budzić obawy o to, czy budowane dziś mieszkania łatwo znajdą nabywców.

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w IV 2015 r.

Najnowsze dane GUS już po raz 23 pokazują dobrą koniunkturę na rynku deweloperskim. W maju liczba rozpoczętych przez nich inwestycji była o 40,7% wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W jednym miesiącu zaczęli oni bowiem budowę prawie 8,3 tys. lokali, co jest jednym z najwyższych wyników miesięcznych w historii.

O skali optymizmu panującego wśród deweloperów świadczyć może fakt, że w ciągu zaledwie 5 miesięcy br. rozpoczęli oni budowy prawie 34 tys. mieszkań. To o 30% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, a ponadto najwięcej w historii. Do tej pory rekordem było 30,7 tys. mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w okresie od stycznia do maja 2008 roku.

Regulacje pomagają sprzedawać nowe mieszkania


Nie powinno ulegać wątpliwości, że boom inwestycyjny jest powiązany z dobrymi wynikami sprzedaży nowych mieszkań. Te deweloperzy zawdzięczają natomiast rekordowo niskim stopom procentowym. Wpływają one pozytywnie na wielkość popytu, bo z jednej strony skłaniają do zaciągania tanich kredytów, a z drugiej do szukania przez posiadaczy kapitału alternatywnych inwestycji, które pozwolą zarobić więcej niż niskooprocentowane lokaty (np. mieszkania na wynajem). Do tego dochodzi jeszcze konieczność posiadania 10-proc. wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt (o co przy różnym poziomie koniecznych do poniesienia kosztów transakcyjnych łatwiej w przypadku mieszkania nowego niż używanego) oraz fakt, że jedynie na rynku pierwotnym można liczyć o rządowe dofinansowanie przy zakupie na kredyt.

Najbliższe miesiące mogą jednak przynieść zmiany, które osłabią działanie dwóch z wyżej wymienionych czynników. Już dziś prognozy sugerują, że na wyższe stopy procentowe przyjdzie czekać mniej niż rok, a do tego program „Mieszkanie dla młodych” ma zostać rozszerzony na rynek wtórny. Obie te zmiany mogą obniżyć popyt na nowe mieszkania. Deweloperzy już dziś powinni rozważyć wpływ tych zmian na popyt na mieszkania i odpowiednio dostosować skalę prowadzonych inwestycji.

27 tys. mieszkań może powstać w każdej chwili


GUS informuje ponadto, że w maju sporo wydano też pozwoleń na budowę. Dzięki nim firmy budujące mieszkania mogą zacząć budować 8,3 tys. lokali. To o 58,9% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Gdyby ponadto pokusić się o zabawę na liczbach i zsumować ile pozwoleń wydano w ostatnich 36 miesiącach (tak długo ważne jest pozwolenie na budowę) oraz odjąć od tego liczbę rozpoczętych budów, to okaże się, że deweloperzy powinni móc bez problemu odpowiedzieć na popyt ze strony nabywców mieszkań. Nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na budowę nad liczbą rozpoczętych inwestycji, w badanym okresie, wynosi bowiem prawie 26,5 tys. lokali. To oznacza zapas na ponad trzy miesiące tak dynamicznego rozwoju oferty jak w maju br.

fot. mat. prasowe

Wyniki działalności deweloperów

Zaledwie 5 miesięcy br. wystarczyło, aby deweloperzy rozpoczęli budowy prawie 34 tys. mieszkań


Przychodzi czas na klucze


W obliczu wyżej opisanych danych rozczarowywać może jedynie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. Najnowsze informacje mówią o zakończeniu budowy 4,1 tys. mieszkań. To znacznie mniej niż liczba rozpoczynanych inwestycji, ale też znacznie więcej (o 28,4%) niż wynosiła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w analogicznym okresie przed rokiem. Fakt, że oddanych mieszkań jest więcej niż przed rokiem może być jaskółką zwiastującą lepsze odczyty w kolejnych miesiącach. Trzeba bowiem pamiętać, że budowa bloku przez dewelopera trwa przeciętnie 2 lata, a z drugiej strony spore wzrosty liczby rozpoczynanych inwestycji rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku. Wszystko wskazuje wiec na to, że budowy rozpoczynane na początku bieżącego okresu ożywienia mają się ku końcowi.

fot. mat. prasowe

Wyniki budownictwa mieszkaniowego

W maju 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 16,1 tys. mieszkań, a więc niemal o 1/4 więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.



Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W maju 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 16,1 tys. mieszkań, a więc o 23,4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rozpoczęto budowę 16,3 tys. lokali, a więc 19,9% więcej niż rok wcześniej. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast o 12,2% (do 10 tys.).

Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Budowa mieszkań w V 2015 r.

    KatarzynaHelena / 2015-08-28 11:06:45

    Problem z nabywcami to głownie strach przed kredytami - po ostatnim kryzysie i problemie frankowiczów ludzie po prostu nie chcą sobie zniszczyć życia. z drugiej strony - lepiej płacić cale życie czynsze za miszkanie, które niezbyt się lubi niż 25 lat raty za to wymarzone, a potem mieć je na własnośc? ja myśle zaryzykować, ale już nie dla siebie tylko dla córki, która zacznie w przyszłym roku studia w krakowie. Tylko czy kupując mieszkanie stosunkowo daleko od centrum (biała polana http://www.geogrupa.pl/krakow.html ) znajdę studentów skłonnych je wynajmować? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: