Nowelizacja prawa budowlanego: jakie zmiany wprowadzi?
2015-06-26 00:45
Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza wiele istotnych zmian © fotoinfot - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pozwolenie na budowę domu już niepotrzebne
Przegłosowana przez Sejm w dniu 20 lutego 2015 roku i podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy wprowadza w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.) - wiele istotnych zmian. Z punktu widzenia inwestorów najważniejszymi są te, które w zamyśle pomysłodawców nowelizacji mają doprowadzić do skrócenia procesu inwestycyjnego poprzez redukcję czasu budowy. Obowiązujący do tej pory wymóg uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, który znacznie wydłużał sam proces, zostaje zniesiony. Regulacja ta nie obejmuje jednak wszystkich budynków.Jak wyjaśnia Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę obejmuje tylko takie budowle, których zasięg oddziaływania zamyka się w obrębie działki objętej inwestycją, innymi słowy takiej budowli, która nie ma namacalnego wpływu na działki sąsiednie. Wśród obiektów, które mogą zostać wzniesione bez uzyskania pozwolenia na budowę są: budynki wolnostojące parterowe, budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni do 35 mkw (z zastrzeżeniem, że liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 1 na każde 500 mkw powierzchni działki), parterowe budynki handlowe lub usługowe o powierzchni do 35 mkw (liczba takich obiektów z kolei nie może być większa niż 1 na 1000 mkw). Natomiast w przypadku obiektów, które zostaną przekazane do użytkowania na podstawie zgłoszenia, czas oczekiwania na tzw. “milcząca zgodę na użytkowanie” zostanie zredukowany z 21 do 14 dni.
Nowelizacja znosi także obowiązkowe zgłaszanie o zamierzeniu rozpoczęcia robot budowlanych. Obowiązujące do tej pory przepisy obligowały do zawiadamiania o takim zamiarze na 7 dni przez rozpoczęciem prac budowlanych. Ponadto za obiekty, które można użytkować na postawie zawiadomienia o zakończeniu budowy w zmienionych przepisach uznano także: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do 5 stanowisk włącznie oraz niektóre spośród obiektów magazynowych (m.in. chłodnie, hangary, wiaty) czy budynków kolejowych (takich jak nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice).
fot. fotoinfot - Fotolia.com
Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza wiele istotnych zmian
Nowelizacja stara się też zapobiegać mnożeniu wielu podobnych spraw sądowych, które wynikają z niejednoznacznych i rozbieżnych przesłanek znajdujących się w prawie budowlanym. Dla przykładu: nowelizacja prostuje sytuację prawną kłopotliwych altan ogrodowych, którym groziła rozbiórka ze względu na brak definicji tej budowy w prawie (co były częstym przyczynkiem do sporu z fiskusem i wielokrotnie prowadziło na wokandy). Zaktualizowane przepisy wprowadzają definicję altany do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Co do zasady altany ogrodowe stanowić będą wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy, który usytuowany jest na terenie działki nie przekraczającej swoją powierzchnią 35 mkw, a którego wysokość nie przekracza 5 m (w przypadku dach stromego) lub 4 m (w przypadku, gdy mamy do czynienia z dachem płaskim). Doprecyzowanie takie ma zapobiec mnożącym się w sadach administracyjnych sprawach dotyczących tej niepozornej budowli.
Przydatne linki:
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw
Kolejną istotną zmianę stanowi zniesienie przez znowelizowane prawo budowlane obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń od dostawców mediów o zapewnieniu dostaw swoich usług, tj. energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Zniesiony zostaje także wymóg uzyskania oświadczenia zarządcy drogi o możliwości dostępu danej działki do drogi publicznej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)