Kupno mieszkania: rzadko sprawdzamy dewelopera
2015-06-30 12:48
Przeczytaj także: Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku
Poza sprawdzeniem ewentualnej obecności dewelopera w bazie BIG InfoMonitor klient powinien również:
- Upewnić się czy deweloper ma prawa do gruntu, na którym buduje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym. Znając numer księgi wieczystej można zrobić to wchodząc na stronę internetową http://ekw.ms.gov.pl;
- Zażądać przedstawienia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, można ją zweryfikować w starostwie;
- Zażądać zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego;
- Zapoznać się z wypisem z Krajowego Rejestru Sądowego i składanym raz do roku sprawozdaniem finansowym.
Co kupującym mieszkania radzi Polski Związek Firm Deweloperskich:
- Warto dowiedzieć się czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jeśli nie, to w związku deweloperów można dopytać o jego reputację. Jak zapewnia PZFD przynależność do związku gwarantuje przestrzeganie Kodeksu Dobrych Praktyk oraz Zasad Umowy Deweloperskiej. Zgodnie z nimi żaden z członków PZFD nie podejmie się realizacji projektu, jeżeli uzna, że nie jest w stanie wykonać planowanej inwestycji terminowo i profesjonalnie.
- Na stronie internetowej dewelopera prześledzić zrealizowane do tej pory inwestycje. Im jest ich więcej tym lepiej.
- Porozmawiać z mieszkańcami oddanych budynków i dopytać, o jakość i terminowość prac. Jak wyglądają doświadczenia w relacjach z deweloperem przed podpisaniem protokołu odbioru, a jak po.
- Ewentualnie poszukać takich informacji w sieci i na forach internetowych.
-
Zwrócić też uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter
i rodzaj osiedlowych sklepików i usług.
Co zrobić, żeby kupując mieszkanie nie trafić na listę dłużników
Kupując za kredyt mieszkanie czy budując dom za pożyczone pieniądze, należy też dobrze przemyśleć swoje plany i możliwości finansowe, aby to nas ktoś nie zamieścił w rejestrze dłużników.
- Nie porywać się na zbyt wysoki kredyt.
- Nie poprawiać na siłę zdolności kredytowej.
- Pamiętać, że niskie dziś stopy procentowe, a wraz z nimi odsetki od kredytu mieszkaniowego prędzej czy później pójdą w górę i zwiększą comiesięczną ratę.
- Powściągnąć rozmach i zastanowić się nad zakupem „docelowego mieszkania” z pokojami dla planowanych w odległej przyszłości potomków, czy też budową dużego domu z myślą o tym, że kiedyś na piętrze zamieszkają dzieci z rodzinami. Może lepiej zacząć od mniejszego lokum i niższej raty kredytowej, zapewniając sobie większy komfort obsługi zadłużenia nawet kosztem kolejnej przeprowadzki. Zawsze wraz ze zmianą sytuacji rodzinnej i poprawą możliwości finansowych można zdecydować się na zmianę.
- Rozważyć większe wydatki na lepsze technologie na etapie budowy domu, aby nie płacić zbyt wysokich rachunków za jego utrzymanie.
- Przeanalizować koszty funkcjonowania w nowym mieszkaniu/domu. Koszty związane z przyszłym mieszkaniem, domem, to nie tylko wysokość czynszu, czy raty kredytowej. Tańsze mieszkanie nie zawsze takie będzie w ostatecznym rozrachunku, jeśli np. trzeba dzieci posłać do prywatnego przedszkola, bo innych nie będzie w okolicy, albo korzystać z prywatnej opieki medycznej. Ewentualnie, gdy dojazd do pracy pochłonie mnóstwo czasu i paliwa.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)