eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyBudowa czy kupno domu? Odwieczny dylemat

Budowa czy kupno domu? Odwieczny dylemat

2015-07-09 10:30

Przeczytaj także: Jeśli budowa domu, to teraz


Ile możemy budować?


Większość banków wymaga, aby budowa domu została przeprowadzona maksymalnie w dwa lata. Oznacza to, że w tym czasie musimy budynek oddać do użytkowania. Niedopuszczalne jest rozwiązanie, kiedy z kredytu „rozgrzebiemy” budowę, a później przez wiele lat własnymi siłami będziemy ją kończyć. Jeśli finansujemy budowę kredytem bankowym, to w ciągu maksymalnie 24 miesięcy od uruchomienia kredytu wszystkie prace budowlane muszą zostać zakończone.

Cena nowego niższa niż używanego


Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję zakupową zróbmy dokładny rekonesans ofert i porównajmy ceny różnych nieruchomości, zarówno nowych, jak i używanych. Ważne, aby w analizie cenowej uwzględnić koszty utrzymania domu, a mogą się one diametralnie różnić, w zależności od stanu budynku. Często kupno używanego, nowszego, a co za tym idzie droższego domu w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardziej opłacalne, ponieważ taka nieruchomość posiada lepsze właściwości termoizolacyjne i nie wymaga zbyt wielu napraw.

Jakich domów szukają Polacy?


Polacy szukają niewielkich i tanich domów. Najwięcej zainteresowanych posiadaniem własnego domu jest w mazowieckim, śląskim i opolskim – wynika z danych Domiporta.pl.
Przyglądając się preferencjom zakupowym naszych użytkowników zainteresowanych zainwestowaniem środków finansowych w dom, okazuje się, że 88 proc. z nich poszukuje ofert kupna, a zaledwie 12 proc. chciałoby dom wynająć. Co ciekawe na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy popyt w kategorii najmu zmalał o 4 pp. Przy czym, 97 proc zainteresowanych zakupem domu szuka obiektów z rynku wtórnego, jedynie 3 proc chciałoby kupić nowy dom. Mimo stałej podaży ofert na rynku pierwotnym, w ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy dwukrotny spadek zainteresowania tym segmentem, przy jednoczesnym wzroście ruchu na rynku wtórnym. Najczęściej poszukiwane budynki, które miały od 3 do 5 pokojów, stanowiły 57 proc wszystkich zapytań. Jak widać jest to najbardziej popularny format domów, co potwierdza również podaż. Natomiast aż 27 proc. poszukuje domów, których liczba pokojów nie przekracza 3. Większość prezentowanych ofert w tym segmencie, jakie znajdziemy w serwisie, to domy z lat siedemdziesiątych zlokalizowane w małych miejscowościach i domki letniskowe. Kolejna duża grupa poszukujących chciałaby posiadać od 5 do 7 pokojów, jest ich w sumie 18 proc. Najmniejsze, bo zaledwie 2-procentowe, jest zainteresowanie domami, które mają powyżej 7 pokojów. – komentuje Maciej Górka z Domiporta.pl


poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: