Kupno mieszkania na cudzym gruncie
2015-07-31 12:02
Przeczytaj także: Użytkowanie wieczyste – czy jest się czego bać?
Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste najczęściej na okres 99 lat. To rodzaj władania nieruchomością, który jest bardzo zbliżony do własności. Podobnie jak właściciel użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu i nim rozporządzać, ale w swych działaniach jest ograniczony treścią umowy z właścicielem nieruchomości. Ta umowa określa przeznaczenie gruntu, obowiązki użytkownika wieczystego i wysokość opłat. Osoba posiadająca taki tytuł prawny do gruntu może wznosić na nim budynki, które będą stanowiły jej własność, a nie właściciela gruntu, tj. Skarbu Państwa czy gminy.Budowanie na użytkowaniu wieczystym
Z punktu widzenia inwestora, budowanie na użytkowaniu wieczystym może okazać się bardzo atrakcyjne. Przede wszystkim takie nieruchomości są znacznie tańsze niż porównywalne grunty z prawem własności. Różnica w cenie może sięgać nawet 30-40%. Deweloperzy chętnie więc budują na użytkowaniu wieczystym, ale zakup takiej nieruchomości wiąże się z dużo większym ryzykiem inwestycyjnym.
- Umowy o użytkowanie wieczyste najczęściej zobowiązują inwestorów do korzystania z gruntu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Na obszarach, na których nie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, najczęściej konieczna jest bardzo kosztowna zmiana umowy. W przeciwnym wypadku, budowa może okazać się niezgodna z celem użytkowania wieczystego i skutkować rozwiązaniem umowy z właścicielem gruntu - – wyjaśnia Marek Szmolke z firmy PB Start.
Umowa o użytkowanie wieczyste może zostać rozwiązana przed upływem terminu w przypadku gdy użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem. Może to nastąpić również w sytuacji, gdy wbrew umowie użytkownik nie zrealizował określonego programu inwestycyjnego.
fot. mat. prasowe
Kupno mieszkania na cudzym gruncie
Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości warto przyłożyć należytą wagę do kwestii związanych z prawem do gruntu.
Mieszkanie na użytkowaniu wieczystym
Kupując mieszkanie formalnie nabywamy prawo własności do lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w skład której wchodzą grunt i części wspólne budynku (klatka schodowa, pomieszczenia techniczne, itd.). Na rynku znajduje się wiele inwestycji mieszkaniowych zrealizowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Nabywca takiego lokum staje się więc również współużytkownikiem gruntu ze wszelkimi tego konsekwencjami.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)