Kupno mieszkania na cudzym gruncie
2015-07-31 12:02
Kupno mieszkania na cudzym gruncie © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Użytkowanie wieczyste – czy jest się czego bać?
Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste najczęściej na okres 99 lat. To rodzaj władania nieruchomością, który jest bardzo zbliżony do własności. Podobnie jak właściciel użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu i nim rozporządzać, ale w swych działaniach jest ograniczony treścią umowy z właścicielem nieruchomości. Ta umowa określa przeznaczenie gruntu, obowiązki użytkownika wieczystego i wysokość opłat. Osoba posiadająca taki tytuł prawny do gruntu może wznosić na nim budynki, które będą stanowiły jej własność, a nie właściciela gruntu, tj. Skarbu Państwa czy gminy.Budowanie na użytkowaniu wieczystym
Z punktu widzenia inwestora, budowanie na użytkowaniu wieczystym może okazać się bardzo atrakcyjne. Przede wszystkim takie nieruchomości są znacznie tańsze niż porównywalne grunty z prawem własności. Różnica w cenie może sięgać nawet 30-40%. Deweloperzy chętnie więc budują na użytkowaniu wieczystym, ale zakup takiej nieruchomości wiąże się z dużo większym ryzykiem inwestycyjnym.
- Umowy o użytkowanie wieczyste najczęściej zobowiązują inwestorów do korzystania z gruntu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Na obszarach, na których nie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, najczęściej konieczna jest bardzo kosztowna zmiana umowy. W przeciwnym wypadku, budowa może okazać się niezgodna z celem użytkowania wieczystego i skutkować rozwiązaniem umowy z właścicielem gruntu - – wyjaśnia Marek Szmolke z firmy PB Start.
Umowa o użytkowanie wieczyste może zostać rozwiązana przed upływem terminu w przypadku gdy użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem. Może to nastąpić również w sytuacji, gdy wbrew umowie użytkownik nie zrealizował określonego programu inwestycyjnego.
fot. mat. prasowe
Kupno mieszkania na cudzym gruncie
Mieszkanie na użytkowaniu wieczystym
Kupując mieszkanie formalnie nabywamy prawo własności do lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w skład której wchodzą grunt i części wspólne budynku (klatka schodowa, pomieszczenia techniczne, itd.). Na rynku znajduje się wiele inwestycji mieszkaniowych zrealizowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Nabywca takiego lokum staje się więc również współużytkownikiem gruntu ze wszelkimi tego konsekwencjami.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)