eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz nowe mieszkanie

15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz nowe mieszkanie

2015-08-12 11:30

15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz nowe mieszkanie

15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz nowe mieszkanie © fot. mat. prasowe

O tym, że zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, wiedzą wszyscy. O tym, co należy sprawdzić przed podpisaniem ostatecznej umowy, pamięta jedynie część inwestorów. Niedostateczna ostrożność przy wyborze lokum, uleganie pokusom i brak weryfikacji niektórych informacji mogą sprawić, że wymarzone mieszkanie stanie się balastem.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: rzadko sprawdzamy dewelopera

Oto przewodnik młodego inwestora w 15 punktach, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Skomplikowane umowy, strach przed powierzeniem oszczędności życia i niepokój, że wyobrażenia nie pokryją się z rzeczywistością – to najczęstsze obawy.

1. LOKALIZACJA, czyli mieszkanie z przyszłością


Złota zasada wyboru lokalizacji: najpierw sprawdź sąsiedztwo, później czas dojazdu do pracy. Zorientuj się, jaki jest plan zagospodarowana okolicznych działek (zapytaj o to dewelopera), jak wygląda dostępność sklepów, parków, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, aptek, punktów rozrywkowo-usługowych. Szczególną uwagę zwracaj na planowane zmiany – dziś w miejscu, gdzie znajduje się mieszkanie Twoich marzeń może nie być szkoły, ale istnieje szansa, że to się zmieni za kilka lat.

2. NA JAKI KREDYT MNIE STAĆ, czyli za ile mieszkanie


Zazwyczaj inwestorzy najpierw szukają wymarzonego lokum, a dopiero później kontrolują swoją zdolność kredytową. To błędne myślenie. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie zdolności kredytowej, jasnych ram finansowych, z uwzględnieniem kosztów wykończenia mieszkania czy ewentualnym wkładem własnym.

3. DEWELOPER i jego wiarygodność


O wiarygodności dewelopera świadczą: jego doświadczenie, wcześniejsze realizacje, przynależność do organizacji branżowych, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Ważne są również: kondycja finansowa, pozwolenie dewelopera na budowę oraz opinie klientów. Aby poznać te ostatnie, warto prześledzić internet. To pierwszy krok do weryfikacji wiarygodności – w sieci niczego się nie ukryje; ani zadowolenia, ani tym bardziej rozczarowania klientów.

4. WYKOŃCZENIE mieszkania


Pamiętaj, że oprócz zakupu mieszkania czeka Cię jeszcze jego wykończenie. Mieszkanie otrzymasz w stanie deweloperskim lub „pod klucz”. W pierwszym przypadku należy sprawdzić, co według dewelopera oznacza stan deweloperski i ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na wykończenie wnętrza.

5. ZAKOŃCZENIE, czyli kiedy będziesz „na swoim”


Dowiedz się, na kiedy zaplanowano datę ukończenia inwestycji. Pozwoli Ci to zaplanować przeprowadzkę i załatwić wszystkie niezbędne rzeczy do czasu zamieszkania w nowym lokum.

6. UMOWA REZERWACYJNA, czyli zaufanie albo pułapka


Musisz zorientować się, czy umowa rezerwacyjna połączona jest z umową przedwstępną, jakie są konsekwencje jej zerwania i… czy w ogóle istnieje. Niewielu deweloperów decyduje się na brak umowy rezerwacyjnej, w przypadku której rezygnacja z mieszkania nie wiąże się ze stratą pieniędzy.

7. DNI OTWARTE i specjalne rabaty


Obserwuj oferty deweloperów, sprawdzaj, kiedy planują dni otwarte, rabaty i zniżki. Okres wakacyjny to czas, kiedy można spodziewać się atrakcyjnych rozwiązań, np. tygodnia bez VAT lub specjalnej zniżki w wybranych dniach czy tygodniach.

fot. mat. prasowe

15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz nowe mieszkanie

Nabywca powinien się dowiedzieć m.in., czy umowa rezerwacyjna połączona jest z umową przedwstępną.


8. DOKUMENTY DLA BANKU, czego potrzebujesz


Jeśli zdecydujesz się na zakup danego mieszkania, do banku należy zabrać ze sobą: prawomocne pozwolenie na budowę, dokumenty potwierdzający status prawny dewelopera, zaświadczenie o zarobkach, wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej i plan inwestycji. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie w budowie, bank będzie wypłacał pieniądze w transzach.

9. NEGOCJUJ, nie bój się porównywać


Porównuj ceny, rabaty, jeśli masz samochód, sprawdź, czy istnieje szansa na zakup mieszkania z garażem. W przypadku niezadowalającego rabatu nie bój się negocjować z deweloperem.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: