15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz nowe mieszkanie
2015-08-12 11:30
Przeczytaj także: Kupno mieszkania: rzadko sprawdzamy dewelopera
10. BUDOWA – zobacz, jak będą wyglądały Twoje cztery kąty
Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją, która dopiero powstaje, wybierz się w okolice budowy. Jako potencjalny inwestor nie możesz wejść na jej teren, ale masz możliwość sprawdzenia, na jakim etapie są prace, jak wygląda okolica i czy lokalizacja nowej inwestycji jest dla Ciebie interesująca.
11. RACHUNEK POWIERNICZY, otwarty czy zamknięty?
Rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty. Lepszym rozwiązaniem dla młodego inwestora jest wybór zamkniętego rachunku powierniczego. Oznacza to, że pieniądze inwestora deweloper uzyska dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania. Otwarty rachunek powierniczy oznacza systematyczne przekazywanie środków finansowych deweloperowi po weryfikacji każdego etapu. Jeśli okaże się, że budowa nie zostanie zakończona, wcześniejsze transze mogą nie wrócić do inwestora.
12. UMOWA, czyli jak nie popełnić błędu
Umowa przedwstępna oraz umowa deweloperska to największy stres dla młodych inwestorów. Na podstawie umowy deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na inwestora, już po zakończeniu przedsięwzięcia, prawa odrębnej własności lokalu. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a koszty sporządzenia umowy spadają tak samo na dewelopera, jak i nabywcę mieszkania. Co ważne, umowa deweloperska jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją sprawdź, zasięgnij porady specjalisty, pokaż ją swoim bliskim i upewnij się, że nie ma w niej niczego, co może budzić Twoje wątpliwości.
13. FINANSOWANIE, czyli pomocny deweloper
Zwróć uwagę na oferty deweloperów, którzy pomagają swoim klientom w finansowaniu inwestycji. Klienci mogą otrzymać pakiet deweloperski, a doradca indywidualnie – w imieniu inwestora – negocjuje obniżenie oprocentowania z bankiem. Doradca wypełnia również wszystkie niezbędne dokumenty.
14. ODBIÓR KLUCZY – nie rób tego sam
Po odbiorze kluczy podpisywana jest zazwyczaj umowa ostateczna. Zanim złożysz podpisy na stosownych dokumentach, dokładnie skontroluj stan mieszkania, sprawdź, czy zgadza się z tym, co zawarto w umowie. Z kim odbierać klucze do swojego „M”? Na pewno nie należy robić tego samotnie. Po odbiór mieszkania możesz przyjść z fachowcem, który sprawdzi, w jakim stanie jest lokum, lub bliską osobą, która trzeźwym okiem sprawdzi umowę, sprawdzi mieszkanie i utwierdzi Cię w przekonaniu, że wszystko się zgadza.
15. PO ODBIORZE KLUCZY jeszcze jeden krok
Po odbiorze kluczy powinieneś złożyć wniosek o wpisanie do hipoteki na rzecz banku i założenie księgi wieczystej. Dlaczego ten ostatni krok jest tak ważny? Do momentu aż dostarczysz wpis do banku, który udzielił Ci kredytu, będzie on obciążał kredytobiorcę dodatkowymi kosztami kredytu (w ramach zabezpieczenia wierzytelności).
- Im wyższe piętro, tym wyższa cena lokalu.
- Oszczędzaj na wkład własny. Każda kwota przybliża Cię do własnego „M”.
- Sprawdź, czy mieszkanie ma balkon.
- Płacisz za widok – pamiętaj, że za mieszkanie z widokiem na park zapłacisz więcej niż za to z widokiem na parking.
- Słonecznie, czyli drożej. Ekspozycja zachodnia mieszkania oznacza, że lokum będzie lepiej doświetlone, a co za tym idzie – oszczędzisz na zużyciu prądu. Mieszkania z ekspozycją zachodnią są nawet o kilkadziesiąt tysięcy droższe.
- Sprawdź, kto gospodaruje ogródkiem. Ogródek przy balkonie to kusząca wizja. Dowiedz się, czy o jego utrzymanie muszą dbać mieszkańcy.
Teraz pozostaje tylko cieszyć się nowym mieszkaniem, snuć plany na przyszłość i mieć pewność, że wszystko zostało zapięte na ostatni guzik. Pamiętaj: wybrany przez Ciebie deweloper powinien być Twoim kompanem – Ty powierzasz mu oszczędności swojego życia lub sporą sumę kredytu, on – jest odpowiedzialny za spełnienie Twoich marzeń o spokoju i bezpieczeństwie.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)