eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak urządzić mieszkanie dla seniora?

Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

2015-08-18 12:57

Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

Mieszkanie seniora powinno być dostosowane do jego potrzeb © Jamie Hooper - Fotolia.com

Zaplanowanie wnętrza, w którym mieszkać będzie senior to nie lada wyzwanie. Należy połączyć funkcjonalność z wygodą i upodobaniami estetycznymi lokatora. Nieruchomość taka powinna m.in. uwzględniać możliwe coraz większe problemy z przemieszczaniem się.

Przeczytaj także: Jak zaprojektować mieszkanie pod wynajem

Jak powinno wyglądać mieszkanie dla seniora? Przede wszystkim powinno być łatwo dostępne. Ze względu na bezpieczeństwo starsi ludzie często unikają lokali na parterze, jeśli budynek nie ma windy, wybierają więc pierwsze piętro. Istotne jest też to, co wokół budynku: wygodne podejście do klatki, bliskość sklepu, apteki, przychodni lekarskiej czy kościoła. Ale ważne może być też sąsiedztwo placu zabaw (co może zachęcić wnuczęta do odwiedzin) czy przystanku komunikacji miejskiej. Starsze osoby zwykle preferują też ciszę i tereny zielone – nowoczesne otoczenia szkła i betonu rzadko przypada im do gustu.

Ale lokalizacja nieruchomości to nie wszystko, bardzo istotna jest też wygoda poruszania się w samym mieszkaniu. Ze względu na ryzyko potrzeby korzystania z wózka inwalidzkiego warto, by lokal miał szerokie ciągi komunikacyjne i łatwość manewrowania w pomieszczeniach. Warto wówczas zrezygnować z progów i innych elementów, które mogłyby utrudnić przemieszczanie się. Tu liczą się detale takie jak nawierzchnia podłogi – śliska to ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Łazienka musi być bezpieczna i użyteczna


Łazienka jest pomieszczeniem, do którego projektowania powinno przywiązać się szczególną uwagę.
– Powinna być bezpieczna. Z upływem lat nie reagujemy tak szybko, czasem mogą zdarzyć się zawroty głowy. Bardzo pomocne będą uchwyty, zwłaszcza pod prysznicem i nad wanną – mówi Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w łazience postawić wannę, czy kabinę prysznicową. To pierwsze rozwiązanie pozwala się zrelaksować podczas długiej kąpieli, ale z biegiem czasu wchodzenie i wychodzenie do wanny może być coraz trudniejsze. W przypadku dużej łazienki można zamontować po prostu oba, ale w małym pomieszczeniu prysznic będzie bardziej funkcjonalny. Najwygodniejszy będzie prysznic bez brodzika, z szerokim wejściem. Podobnie szerokie i komfortowe musi być samo wejście do łazienki.
– Typowe drzwi będą ciasne, jeśli będziemy musieli pod rękę wprowadzić seniora zmęczonego dniem – zwraca uwagę Anna Sadowska.
W przypadku poruszania się na wózku ma to jeszcze większe znaczenie.

Funkcjonalność i dostępność w kuchni


Starsze pokolenia chętnie gotują w domu, tradycja przygotowywania np. obiadów jest dla nich ważna. Stąd kuchnia z dobrze oświetlonym blatem będzie w mieszkaniu seniora bardzo ważna. Kuchnia powinna być w miarę przestronna i umożliwiać bezproblemowe manewrowanie pomiędzy stołem, szafkami a kuchenką.
– Przy wyborze sprzętów warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w kwestii płyty kuchennej. Płyta indukcyjna nie nagrzewa się tak jak zwykła elektryczna i jest przez to bezpieczniejsza – mówi Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl.
Przy planowaniu kuchni należy kierować się przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Najczęściej używane rzeczy powinny być najłatwiej dostępne i zawsze spoczywać w tym samym miejscu. Należy też unikać wysoko zawieszonych szafek, do których starsza osoba będzie miała utrudniony dostęp.

fot. Jamie Hooper - Fotolia.com

Mieszkanie seniora powinno być dostosowane do jego potrzeb

Wąskie przejścia w mieszkaniu osób mających problemy z poruszaniem się nie są najlepszym rozwiązaniem.


Uwagę należy też zwrócić przy zakupie mebli do pokoi. Fotel czy łóżko muszą być wygodne nie tylko do siedzenia czy spania, ale i siadania na nim czy wstawania. Najlepiej byłoby, gdyby przed zakupem senior mógł przymierzyć się do danego mebla. Przy tym wszystkim nie wolno zapominać, że starsza osoba powinna się w swoim mieszkaniu dobrze czuć. Elementy dekoracyjne powinny być idealnie dopasowane do jej gustów, kwestiami mody czy trendów rynkowych raczej nie powinno się zanadto przejmować.

Marcin Krasoń,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

    pompo / 2015-08-20 14:04:44

    Ja polecam od razu zaopatrzyć mieszkanie w jakieś ciekawe akcesoria ułatwiające codzienne czynności seniorom. Nawet jeśli ich nie potrzebuje, to kiedyś się mogą przydać. Polecam stronki typu pomocedlaseniora .pl, dużo ciekawych pomysłów. No i kolory - koniecznie jasne! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: