eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościWynajem mieszkania: liczy się dobry standard, meble i umowa

Wynajem mieszkania: liczy się dobry standard, meble i umowa

2015-08-28 11:27

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta: jak szukać, żeby nie żałować


Pozaczynszowe koszty wynajmu – relacje właściciel – najemca


Oczywistym jest, iż w trakcie trwania umowy najmu pojawiają się sytuacje, w których należy ponieść dodatkowe koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Najczęściej są to koszty wynikające z defektów elementów stałego wyposażenia mieszkania (okna, drzwi, ściany), uszkodzonego sprzętu RTV i AGD czy też mebli. Z informacji od wynajmujących wynika, że większość – 72% - posiada w umowach klauzulę, która reguluje kto ponosi koszty napraw. W tym przypadku nie ma dominującego rozwiązania, strony umowy ustalają to między sobą i z ankiety wynika, że równie często koszty te ponosi właściciel jak i najemca. Pozytywna dla najemców jest wiadomość, że w zdecydowanej większości przypadków właściciele mieszkań wywiązują się ze swoich obowiązków i pokrywają całość lub część kosztów przeprowadzonych napraw (zgodnie z zapisami umowy).

Rynkowe stawki najmu


Aktualne średnie stawki czynszów za wynajem mieszkań w dużych miastach są nieco wyższe niż przed rokiem. Stawki średnie dają pogląd na poziom cen w danym mieście czy dzielnicy, jednak, jak widać w poniższej tabeli, zakres cen jest ogromnie zróżnicowany. Dlatego aby konkretnie oszacować koszty wynajmu warto wykorzystać wiedzę specjalistów – w tym wypadku pośredników lub też narzędzia takie jak automatyczny system wycen na stronie ceny.szybko.pl

fot. mat. prasowe

Koszty wynajmu mieszkań lipiec-sierpień 2015

Średnia cena wynajmu dwupokojowego mieszkania w Krakowie sięga 1620 złotych.


fot. mat. prasowe

Średnie koszty wynajmu stancji 2015

Najtańsze stancje znajdziemy w Częstochowie i Rzeszowie.


Komentarz Metrohouse


Rynek najmu mieszkań z roku na rok coraz bardziej się cywilizuje. Choć przeprowadzony sondaż obejmuje bardzo małą część rynku to widoczny jest trend, że do umów najmu podchodzimy w sposób coraz bardziej profesjonalny. Niemal zawsze strony podpisują umowy najmu, a szara strefa wynajmu zmniejsza się dzięki większej świadomości właścicieli mieszkań, jak i najemców co do konsekwencji braku umowy.

W następstwie wzrostu zainteresowania lokowaniem oszczędności na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej ofert z przeznaczeniem na wynajem. Taka sytuacja wymusza stałe podnoszenie standardu mieszkań. Coraz bardziej wymagający są sami najemcy, którzy najczęściej poszukują w pełni umeblowanych mieszkań i podczas gdy jeszcze kilka lat temu to cena była najbardziej istotnym elementem warunkującym zainteresowanie ofertą, dziś większą wagę przywiązuje się do jego stanu technicznego i wyposażenia. To, co kiedyś było jeszcze dodatkiem podnoszącym atrakcyjność oferty, dziś staje się nieodłącznym jej elementem (np. miejsce garażowe w nowym budownictwie).

Choć średnie ceny wynajmu mieszkań nieznacznie wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku, lokalna oferta jest bardzo zróżnicowana, co pozwala na znalezienie mieszkania w cenie znacznie niższej niż średnie stawki. Przykładowo w Warszawie zdarzają się oferty wynajmu kawalerek w cenie ok. 1000 zł, ale równie często za wynajem dobrze zlokalizowanego jednopokojowego mieszkania trzeba zapłacić nawet ponad 2500 zł. Wybór jest więc bardzo duży, co powinno cieszyć zwłaszcza studentów poszukujących lokum na nowy rok akademicki.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: