eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady10 sposobów na mieszkaniowy last minute

10 sposobów na mieszkaniowy last minute

2015-09-27 00:15

10 sposobów na mieszkaniowy last minute

Gdzie szukać ofert? © DDRockstar - Fotolia.com

Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego zostało zaledwie kilka dni. Ci studenci, którzy nie załatwili jeszcze kwestii związanych z zakwaterowaniem, nie mają ani chwili do stracenia. Tylko jak w tym pośpiechu nie stracić głowy? Pomocne mogą okazać się wskazówki opracowane przez Metrohouse.

Przeczytaj także: Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania

Zabranie się za poszukiwanie mieszkania na wynajem dopiero pod koniec września to duża odwaga. Praktyka pokazuje, że w tym okresie na rynku pozostają głównie oferty, na które nie było chętnych, czy to ze względu na zbyt wygórowaną na cenę, czy też np. standard lub lokalizację. Pośpiech towarzyszący załatwianiu spraw lokalowych na ostatnią chwilę sprzyja popełnianiu błędów, a te z kolei mogą kosztować nas nie tylko utratę nerwów, ale i pieniędzy. Dlatego przed wyruszeniem na mieszkaniowe łowy, warto rzucić okiem na kilka praktycznych porad przygotowanych przez Metrohouse.

Taniej na przedmieściach


Największym zainteresowaniem studentów cieszą się mieszkania położone w niedalekim sąsiedztwie kampusów lub w centrach miast. Jeżeli twoim głównym kryterium nie jest cena, możesz poszukać i w tych lokalizacjach, ale miej świadomość, że im dalej od tych miejsc, tym ceny wynajmu są przyjemniejsze dla portfela, a różnice czasami sięgają nawet 30 procent.

Sprawdź infrastrukturę


Poszukując mieszkania na wynajem warto też przyjrzeć się okolicznej infrastrukturze, a przede wszystkim zwrócić uwagę na odległość do sklepów, przystanku. Szczególnie jeżeli nie posiadasz samochodu życie w ładnym nowym budynku, ale z dala od cywilizacji może być uciążliwe. Sprawdź, jak szybko dojedziesz na uczelnię w godzinach szczytu.

Wynajmij większe mieszkanie


W ferworze walki o najpopularniejsze mieszkania warto zastanowić się nad wynajmem nieco większego lokum, w którym mogłyby zamieszkać nawet 4-5 studentów. Mieszkania 4-pokojowe nie cieszą się zbytnią popularnością wśród najemców, dlatego istnieje duża szansa, by wynegocjować dobrą kwotę czynszu.

fot. DDRockstar - Fotolia.com

Gdzie szukać ofert?

Ciekawą ofertę znajdziesz nie tylko na portalach internetowych, ale także na tablicach ogłoszeń w okolicach uczelni czy w prasie lokalnej. Najszybszą formą poszukiwania jest współpraca z agentem nieruchomości.


Stan mieszkania


Przy podpisaniu umowy najmu żądaj protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu, gdzie będzie miejsce na szczegółowe informacje dotyczące stanu technicznego mieszkania i jego wyposażenia. W ten sposób unikniesz wątpliwości, czy szkody w lokalu były spowodowane przez ciebie, czy poprzedniego najemcę.

Uwaga na wynajem pokoi


Decydując się na wynajem pokoju przy rodzinie należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię korzystania z części wspólnych. Spory na linii właściciel mieszkania-najemca dotyczą takich kwestii jak rozliczenia za media, czy możliwość przyjmowania gości. To są szczegóły, ale warto o nich pamiętać w rozmowach z właścicielem.

Pytaj o dodatkowe koszty


Choć wysokość czynszu najmu może wydawać się atrakcyjna zawsze warto na wstępie dowiedzieć się o przewidywaną wysokość opłat licznikowych. Jest to szczególnie ważne np. przy ogrzewaniu elektrycznym, które może w sezonie znacznie zawyżyć wysokość rachunków.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: