Zasoby mieszkaniowe: Warszawa nie jest liderem wzrostów
2015-10-29 12:56
Przeczytaj także: Nasze zasoby mieszkaniowe rosną najszybciej w Europie?
W metropoliach deweloperzy budują aż 82% nowych mieszkań …
We wszystkich analizowanych miastach, wzrost liczby mieszkań był przede wszystkim zasługą budownictwa deweloperskiego. Ta zależność jest bardzo dobrze widoczna na poniższym wykresie. Dzięki niemu można stwierdzić, że od 2010 r. do 2014 r. w każdej z sześciu metropolii deweloperzy wybudowali 70% - 80% mieszkań oddanych do użytkowania –tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Najwyższy udział budownictwa deweloperskiego odnotowano na terenie Gdańska (84% od 2010 r. do 2014 r.). W pozostałych metropoliach analogiczna wartość wyniosła:
- Warszawa - 83%
- Kraków - 83%
- Poznań - 81%
- Wrocław - 80%
- Łódź - 70%
Wynik dotyczący Łodzi ma związek z relatywnie niską ceną gruntów budowlanych. Dzięki lepszej dostępności działek, większa liczba indywidualnych inwestorów decyduje się na budowę domu w obrębie miasta.
fot. mat. prasowe
Wkład poszczególnych grup inwestorów we wzrost liczby mieszkań
Informacje zebrane przez NBP wskazują również, że TBS-y i spółdzielnie budujące dla własnych członków, miały niewielki wpływ na wiodące rynki mieszkaniowe. Wymienione instytucje od 2010 r. do 2014 r. wybudowały tylko 6% mieszkań oddanych w sześciu największych miastach. Analogiczny wynik dla firm deweloperskich wynosi aż 82%. Wiele wskazuje na to, że nowy rząd będzie chciał nieco zmniejszyć nierównowagę między budownictwem deweloperskim i czynszowym. Taki cel ma zostać osiągnięty dzięki programowi budowy mieszkań na gruntach przekazanych przez samorządy. W przypadku największych miast, znalezienie odpowiednich i atrakcyjnych działek może być jednak problemem.
Andrzej Prajsnar –
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)