eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościDeweloperzy o efektach zmian w MdM

Deweloperzy o efektach zmian w MdM

2015-12-06 00:25

Przeczytaj także: Mieszkanie dla Młodych: oferta deweloperów dla rodzin wielodzietnych


Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol


Obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkaniami dostępnymi w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w warszawskiej inwestycji Central Park Ursynów. Chcąc umożliwić zainteresowanym zakup swojego pierwszego lokum dostosowaliśmy w tej inwestycji ceny do obecnego limitu obowiązującego w programie, tj. 6417 zł/m kw.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Aktualnie limit cenowy dla nowych mieszkań w programie MdM wynosi we Wrocławiu około 5,2 tys. zł/m kw. To sprawia, że dopłatą objęta jest część mieszkań w naszych czterech inwestycjach: Słoneczne Stabłowice, Na Ustroniu, Cztery Pory Roku i Olimipa Port. Wzrost limitu spowodował zwiększenie ich liczby. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w zwiększeniu liczby mieszkań sprzedawanych w ramach programu. Z drugiej strony, mieszkania objęte limitem, a zatem o mniejszej powierzchni, należą do najpopularniejszych w naszej ofercie i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród klientów korzystających z dopłat.

Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska


Trudno dziś znaleźć atrakcyjne mieszkanie na warszawskim rynku pierwotnym, którego cena mieściłaby się w nowym limicie cenowym, przewidzianym w programie Mieszkanie dla Młodych. Włączenie rynku wtórnego do MdM nie wpłynie w istotny sposób na branżę budowlaną w Polsce i dynamikę sprzedaży nowych mieszkań. Nie sądzę, by stanowił on znaczącą konkurencję dla oferty deweloperów, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kupujących. Nowelizacja może spowodować zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi, jak Warszawa czy Kraków, jednak nie obawiamy się odpływu klientów z rynku pierwotnego.

Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska


Ponieważ limity dotyczące dopłat w województwie zachodniopomorskim nie zmieniły się, zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych pozostało na tym samym poziomie. Klienci jak dotąd dostosowują metraż mieszkania do swojej zdolności finansowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe, które można przearanżować na lokale trzypokojowe i trzypokojowe z możliwością przeprojektowania na mieszkania czteropokojowe.

Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa S.A.


Zainteresowanie zakupem mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych nie słabnie, tym bardziej, że po nowelizacji programu rodziny wielodzietne mogą otrzymać wyższe dopłaty. W inwestycji, którą realizujemy w warszawskiej Białołęce wszystkie mieszkania kwalifikują się do programu MdM. Na dopłaty jest wielu chętnych, bo w tym osiedlu można nimi objąć również zakup garażu i wykończenie lokalu.

Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO


Trudno jednoznacznie oceniać wpływ zmian w programie MdM na popyt. Działamy na terenie trzech miast i nasze doświadczenia pokazują, że na każdym rynku zainteresowanie programem kształtuje się inaczej. W Krakowie liczba chętnych na zakup subwencjonowanych mieszkań zwiększyła się o ok. 50 proc. We Wrocławiu wzrost jest mniejszy, na poziomie ok. 10-20 proc. W tym przypadku zainteresowanie wiążemy z obniżką cen naszych mieszkań, a także ze zmianami dotyczącymi wysokości wkładu własnego, które wejdą w życie w przyszłym roku. W Katowicach nie odnotowaliśmy wzrostu zainteresowania dopłatami. Najprawdopodobniej wynika to z faktu włączenia do programu lokali z rynku wtórnego, które w Katowicach i okolicy są znacznie tańsze, niż mieszkania deweloperskie.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper


W ofercie Lokum Deweloper nie ma mieszkań objętych programem Mieszkanie dla młodych, dlatego zmiany w zasadach przyznawania dopłat nie wpłyną na poziom sprzedaży. Nasze inwestycje zlokalizowane są w centrum Wrocławia lub w jego najbliższym otoczeniu, które cechuje się bogatą infrastrukturą handlowo-usługową, kulturalną i sportową, co przyciąga osoby zainteresowane zakupem mieszkania.

Kamil Niedźwiedzki

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: