Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych IV kw. 2015
2015-12-16 11:43
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych 2014
- Nadal utrzymywała się wysoka szacowana rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych. Było to związane z korzystną dla deweloperów relacją cen mieszkań do niskich od kilku lat kosztów materiałów i robót budowlanych. Dane finansowe firm deweloperskich wskazują z reguły na niską rentowność ich działalności, co znajduje także odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych największych spółek z branży. Szacowana rentowność projektów deweloperskich w budownictwie mieszkaniowym utrzymywała się jednak na dobrym poziomie, co potwierdza rozpoczynanie i wprowadzanie na rynek kolejnych nowych projektów inwestycyjnych. Kolejny kwartał malała także liczba bankructw w branży deweloperskiej.
- Rosła liczba kontraktów na budowę nowych mieszkań oraz liczba mieszkań, których produkcja jest w toku. Wysokie szacowane marże zysku deweloperskiego i stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych oraz wysoki popyt przyczyniały się do istotnego wzrostu liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz mieszkań oddanych do użytkowania. Odnotowano ich wzrost względem trzech kwartałów w 2014 r. odpowiednio o 17,8 tys. (+14,8% r/r), o 13,5 tys. (+11,8% r/r) oraz o 1,4 tys. (+1,4% r/r).
- Zapas niesprzedanych gotowych mieszkań oraz nowych kontraktów na ich budowę na sześciu największych rynkach w Polsce ponownie zwiększył się w omawianym kwartale (o ok. 2,9 tys. mieszkań). Wysoka podaż nowych kontraktów na budowę mieszkań nie została zabsorbowana przez rynek mimo wysokiego popytu, związanego częściowo z dyskontowaniem efektu niskich stóp procentowych. W przeciwnym kierunku działała podwyżka wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym6 . Wskaźnik czasu sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym (liczony jako liczba mieszkań będących w ofercie na koniec kwartału w relacji do średniej sprzedaży z ostatniego roku) w sześciu największych miastach nieznacznie zmniejszył się. Deweloperzy w dalszym ciągu dobrze dopasowują strukturę wielkości mieszkań do popytu, w odróżnieniu od rynku wtórnego, gdzie podaż wynika ze struktury zasobu mieszkaniowego.
- Limity maksymalnych cen m kw. mieszkań dopuszczonych do rządowego programu subsydiów MDM w III kwartale br. pozostały bez zmian na sześciu największych rynkach oraz nieco wzrosły w dziesięciu miastach. Analizy pokazują, że limity cenowe obowiązujące w programie obarczone są dużą uznaniowością. Ustalone limity w przypadku Krakowa zmniejszyły szacunek rocznej stopy zwrotu z projektów deweloperskich sprzedawanych w ramach tego programu z 11% do 9%, utrzymały w Gdańsku oraz Wrocławiu na poziomie odpowiednio ok. 14% i 7%, a dla Warszawy zmniejszyły z 11% do 10%. Rosną wypłaty dla gospodarstw domowych z tytułu tego programu. Od początku 2014 r. spośród 31,7 tys. złożonych wniosków o dopłatę do nabycia mieszkania zaakceptowano 20,5 tys. wniosków (64,7%), z dofinansowaniem w kwocie 470,9 mln zł. Wobec rozszerzenia programu MDM o mieszkania z rynku wtórnego7 wprowadzonego w III kwartale br. można oczekiwać zwiększenia zainteresowania programem w kolejnych kwartałach jego obowiązywania. Zaczyna wygasać dofinansowanie oprocentowania pierwszych kredytów udzielonych w ramach programu RNS. Powinno oznaczać to wzrost wysokości rat dla kredytobiorców, jednak dzięki historycznie niskim stopom procentowym nie powinno stanowić to istotnego problemu dla obsługi tych kredytów.
- Nadal obserwowano niską wartość nieruchomości komercyjnych, co odzwierciedlają niskie wyceny udziałów w funduszach inwestycji zamkniętych inwestujących w nieruchomości komercyjne w Polsce. Systematycznie notuje się wysoką stopę pustostanów na warszawskim rynku biurowym, która na koniec analizowanego okresu wynosiła ok. 14%. Deweloperzy budują wciąż nowe budynki biurowe, pomimo że popyt nie rośnie.
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych II kw. 2017
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)