Rynek nieruchomości w Polsce XI 2015
2015-12-28 12:43
Ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy zmieniły się nieznacznie © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce X 2015
Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży w listopadzie były w 10 z 18 największych polskich miast wyższe, a w 8 minimalnie niższe niż w październiku. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że po raz kolejny zmiany te można nazwać kosmetycznymi i uznać za potwierdzenie równowagi między podażą i popytem.Z grona 18 analizowanych miast tylko w 4 zmiany cen sięgnęły 1% lub więcej. W Poznaniu, Gdyni i Gorzowie Wlkp. stawki spadły - odpowiednio o 1%, 1,5% i 1,6%. Miesięczny, skokowy wzrost nastąpił natomiast w Rzeszowie – w stolicy Podkarpacia średnia ofertowa wzrosła w porównaniu z październikiem o 2,7%.
Podsumowując mijający rok, można stwierdzić, że był on bardzo spokojny jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację na rynku mieszkaniowym. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych i rozszerzenie zakresu programu Mieszkanie dla Młodych na rynek wtórny, które sprzyjają popytowi, równoważyła zwiększona podaż ofert na rynku pierwotnym.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy zmieniły się nieznacznie
Ceny w ciągu 12 miesięcy (listopad 2014 – listopad 2015) zmieniły się nieznacznie – w 13 na 18 analizowanych przez Morizon.pl miast stawka za m2 wzrosła lub spadła o mniej niż 100 zł. Najlepszą miarą tego, że ceny pozostają stabilne są rynki mieszkaniowe w Warszawie i Krakowie - w obecnej i byłej stolicy średnie ceny mieszkań praktycznie pozostają takie same jak przed rokiem (spadki o 24 i 15 zł/m2).
Nie bez znaczenia dla cen na rynku mieszkaniowym pozostaje rosnące grono klientów inwestujących w nieruchomości na wynajem. Ta bezpieczna i rokująca stałe zyski lokata kapitału staje się popularną alternatywą tak dla zakupu akcji na nieprzewidywalnej, zwłaszcza w okresie zmian politycznych, warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, jak i dla niskooprocentowanych lokat bankowych.
Koniec roku to także zwiększona aktywność tych klientów, których dotknie wchodzący w życie od 1 stycznia wymóg posiadania 15% wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Znaczna część tych, dla których podwyższenie progu oznaczało zmniejszenie szans na zakup własnego M, zakończyła już proces poszukiwań i przystąpiła lub jeszcze przed Nowym Rokiem przystąpi do podpisania aktu notarialnego. Pozostali będą musieli sprostać wyzwaniu, spełniając już ostrzejsze warunki.
Przydatne linki:
Oferty nieruchomości
A co się zmieni na rynku mieszkaniowym w ciągu kolejnych 12 miesięcy? Przewidywanie przyszłości jak zwykle należy rozpatrywać w kategorii wróżb. Jeśli jednak nie dojdzie do nieprzewidywanych wstrząsów w krajowej gospodarce ani destabilizujących rynki finansowe wydarzeń na arenie międzynarodowej, jeżeli dochody obywateli nadal będą rosnąć (m.in. dzięki obiecywanym wypłatom 500 zł/mies. na dziecko), to kondycja rynku mieszkaniowego w Polsce powinna się w dalszym ciągu poprawiać. Naturalne jest bowiem dążenie do podnoszenia jakości życia, w tym także standardu mieszkania, a w Polsce w dalszym ciągu mamy w tym względzie wiele do nadrobienia.
fot. mat. prasowe
Ceny mieszkań listopadzie 2015 roku
Informacje o badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych z 32300 unikalnych ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w serwisie nieruchomości Morizon.pl w listopadzie 2015 roku oraz analiz danych przygotowanych w poprzednich miesiącach.
Marcin Drogomirecki,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)