Lepiej już było, czyli rynek wtórny 2016
2016-02-01 11:05
Jaki będzie rok 2016 na rynku wtórnym? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: jakie prognozy na 2016?
Jak przyznaje Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, miniony rok dość dobrze zapisze się w annałach polskiego rynku nieruchomości. Stabilność cen, rekordowe wyniki sprzedaży nowych mieszkań, rosnąca popularność programu Mieszkanie dla młodych - to wszystko przyczyniło się do znacznego ożywienia na wtórnym rynku nieruchomości.- Sytuacja, z jaką będziemy mieć do czynienia w 2016 roku, będzie w znacznej mierze uwarunkowana sytuacją polityczną i gospodarczą w kraju. A jak pokazuje dotychczasowa praktyka, im mniejsza ingerencja rządzących w rynek, tym lepiej dla jego rozwoju – podkreśla Leszek A. Hardek.
Podatkiem w klienta
W najnowszym badaniu „Puls Rynku” PFRN zwróciła się do pośredników o prognozy dla rynku nieruchomości na 2016 rok. Eksperci przeanalizowali potencjalny wpływ takich czynników jak: podatek bankowy, 15-procentowy wkład własny, dalsze funkcjonowanie programu Mieszkanie dla Młodych oraz zapowiedź budowy tanich mieszkań na wynajem.
61 proc. badanych przez PFRN pośredników w obrocie nieruchomościami jest przekonanych, że wprowadzenie przez rząd podatku bankowego doprowadzi do wzrostu marż kredytu hipotecznego oraz opłat za usługi bankowe, a to z kolei odbije się na popycie na kredyty i – co za tym idzie – mieszkania. Połowa ankietowanych jest bardziej optymistyczna, wierząc, że nowe obciążenie nie wpłynie na rynek lub wpłynie w niewielkim tylko stopniu. Jedynie co dziesiąty wierzy, że nowy podatek zotanie zbilansowany przez zapowiadaną obniżkę stóp procentowych.
Sytuacji nie poprawia także fakt podniesienia od tego roku wymaganego wkładu własnego przy kredytach hipotecznych do 15 proc. Zdecydowana większość pośredników (60 proc.) ostrzega, że podwyżka ta ograniczy dostęp do finansowania przede wszystkim osobom młodym i zmniejszy liczbę transakcji kupna-sprzedaży. Co czwarty liczy na większe zainteresowanie wynajmem, a co siódmy ma nadzeję, że banki poradzą sobie z tym problemem w inny sposób np. wprowadzając dodatkowe ubezpieczenie wkładu własnego i cała operacja nie odbije się na liczbie transakcji kupna-sprzedaży.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Jaki będzie rok 2016 na rynku wtórnym?
- Podatek bankowy to jeden z ważniejszych tematów w 2016 roku. Dodatkowe koszty na pewno zostaną przerzucone na klientów, co doprowadzi do obniżenia zdolności kredytowej i spadku liczby udzielanych kredytów hipotecznych. Podobnie rzecz się ma ze zwiększeniem minimalnej wysokości wkładu własnego do 15 proc., co może, szczególnie na początku roku, przełożyć się na większą ostrożność banków przy udzialaniu kredytów i ogranicznyć liczbę transakcji na rynku nieruchomośći – mówi Leszek A. Hardek.
fot. mat. prasowe
Podatek bankowy: wpływ na rynek wtórny
Zagadka MdM
Zwiększenie kosztów kredytu i ograniczenie w dostępie do bankowych pożyczek może także wpłynąć na wzrost zainteresowania rynkiem najmu. A tu sporo może namieszać rządowy pomysł budowy tanich mieszkań na wynajem. Zdaniem 42 proc. pośredników wiele osób byłaby skłonna zrezygnować z zakupu mieszkań i zdecydować się na wynajem. Perspektywa jest bardziej kusząca, że – według zapowiedzi – mieszkania te będzie można kupić na preferencyjnych warunkach. Co trzeci pytany jest też przekonany, że mieszkania na wynajem staną się atrakcyjną alternatywą i wpłyną na zmniejszenie liczby transakcji kupna-sprzedaży. Drugie tyle uważa, że zachwieją równowagę na rynku najmu.
fot. mat. prasowe
MdM: wpływ na rynek wtórny
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
nikka22 / 2016-02-04 17:15:39
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na droższe mieszkanie w centrum można postawić na Arkadię Łomianki, ładne, kameralne osiedle na przedmieściach, położone w niskiej zabudowie. To lepsze niż rynek wtórny bo przecież lepiej się opłaca kupować mieszkania o wysokim standardzie z garażem podziemnym niż stare i do remontu. [ odpowiedz ] [ cytuj ]