eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościJak migracja wpływa na rynek deweloperski?

Jak migracja wpływa na rynek deweloperski?

2016-02-12 12:44

Przeczytaj także: Rekordowa sprzedaż mieszkań. Tak było w 2015 r.


Po porównaniu średniego wskaźnika migracji (wiek produkcyjny) z lat 2005 - 2014 (pozioma oś wykresu) oraz przeciętnej rocznej liczby oddanych mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób (pionowa oś wykresu) można stwierdzić, że liniowa zależność między tymi wartościami jest dość dobrze widoczna. Znacznie więcej lokali w relacji do liczby mieszkańców, budowano na terenie miast cechujących się dodatnim saldem migracji osób w wieku produkcyjnym (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów). Deweloperzy byli najmniej aktywni w tych ośrodkach miejskich, które mają problemy z zatrzymaniem u siebie pracowników (Kielce, Bydgoszcz, Katowice, Opole, Łódź i Lublin). Warto również zwrócić uwagę na specyficzną sytuację Warszawy. Wskaźnik salda migracji sugeruje, że w tym mieście powinno powstawać więcej mieszkań niż średnio 9 lokali rocznie/1000 osób (patrz poniższy wykres i powyższa tabela). Budowę kolejnych mieszkań na terenie stolicy, hamuje jednak niekorzystna relacja między poziomem płac i cenami metrażu.

fot. mat. prasowe

Relacja między saldem migracji i liczbą mieszkań wybudowanych w miastach wojewódzkich

Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym celem migracji na pobyt stały


Masowa migracja do takich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław skutecznie pomaga tamtejszym deweloperom w utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że równocześnie potencjalnych klientów tracą inwestorzy operujący na terenie mniejszych miast. Takie zjawisko w przyszłości będzie potęgowane przez niekorzystne zmiany demograficzne. Można oczekiwać, że wiele firm deweloperskich, które na fali boomu mieszkaniowego zainteresowały się mniejszymi miastami, zupełnie zrezygnuje z działalności w tych lokalizacjach.

fot. mat. prasowe

Migracje do miast i mieszkania

Masowa migracja do takich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław skutecznie pomaga tamtejszym deweloperom w utrzymaniu wysokiej sprzedaży.


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-02-19 15:43:02

    To jak migracja wpływa na ceny widać po różnicy w cenach, tam gdzie jest praca ceny są wyższe gdzie jest bezrobocie rekordowo niskie. Kupujemy mieszkania tam gdzie mamy szansę na dobrą pracę i wysokie zarobki, czyli najczęściej w Warszawie i okolicach, warto zwrócić uwagę na osiedle Villa Campina, można tam kupić dom z ogrodem w cenie mieszkania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: