eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPolacy a budowa domu 2015

Polacy a budowa domu 2015

2016-03-30 10:35

Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2014


Największą popularnością cieszą się działki do 20 arów, które w komfortowy sposób bilansują potrzebę posiadania własnego miejsca na ziemi z kosztami, jakie pociąga za sobą jego zakup. 41% respondentów Oferteo.pl wybudowało swój dom na działce od 10 do 20 arów, jednak nieomal tyle samo (38%) zdecydowało się na działkę nieco mniejszą, w przedziale od 5 do 10 arów. Na większe działki zdecydowało się już mniej osób – tylko 10% wybrało działkę powyżej 20 arów, a znikomy procent ponad 30-, 40- i 50-arowe (odpowiednio 3, 2 i 4%). Z kolei najmniejsze działki, do 5 arów, wybrało jedynie 3% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Powierzchnie działek

Powierzchnia 8 na 10 działek zawiera się w przedziale 501-2000m2.


Całkowity koszty budowy domu najczęściej szacowano na 300-400 tys. (29%), ale dość często planowano zarówno nieco tańsze inwestycje (100-300 tys., 22%), jak i nieco droższe (400-500 tys.). Co ciekawe, prawie jedna piąta inwestorów była skłonna wydać na budowę powyżej pół miliona złotych (19%), jednak na wydatek ponad miliona gotowych było już tylko 3% respondentów.

fot. mat. prasowe

Wycena budowy domu do stanu końcowego

Całkowity koszty budowy domu najczęściej szacowano na 300-400 tys. (29%)


Ponad połowa badanych przez Oferteo.pl (60%) musiała skorzystać z kredytu bankowego, by sfinansować inwestycję. Co więcej, w przeważającej liczbie inwestycji koszt ostateczny okazał się wyższy niż zakładano.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z kredytu bankowego przy budowie domu

6 na 10 inwestorów korzysta z kredytu bankowego.


Najwięcej inwestorów, aż 31%, podsumowało całkowite koszty budowy na 300-400 tys., jednak spora grupa musiała wydać na własny dom więcej, aż do pół miliona (23%), a nawet ponad pół miliona złotych (25%).
- Dzieje się tak ponieważ, po pierwsze, niewielu inwestorów indywidualnych robi profesjonalny kosztorys przed przystąpieniem do budowy. Ich szacunki są bardzo orientacyjne, oparte na wycenach z gotowego projektu lub opinii znajomych – wskazuje Karol Grygiel. – Po drugie, większość inwestorów buduje systemem gospodarczym, zatrudniając różne ekipy, które wyceniają swoje usługi przed przystąpieniem do prac, a często nawet po. Po trzecie, ludzie raczej nie mają szczegółowych projektów wnętrz i ich kosztorysów – dopiero w trackie budowy decydują, jakie materiały zostaną zastosowane – mówi członek zarządu Oferteo.pl

fot. mat. prasowe

Realny koszt budowy do stanu końcowego

Zaledwie 2% domów kosztuje mniej niż 100 tys. zł


Jednak choć przeciętny inwestor musiał w 2015 r. sięgnąć do kieszeni głębiej niż planował, prawie co piąty respondent Oferteo.pl (18%) nie przekroczył kwoty 300 tys. zł. W czym tkwi sekret oszczędności?
– Najniższy zaobserwowany przez nas pułap kosztów osiągnęli naszym zdaniem ci inwestorzy, którzy zdecydowali się na prostą konstrukcję domu i niewielki metraż. W obniżeniu kosztów ogromny udział miał też przeważający wkład pracy własnej i pomoc rodziny, a także fakt otrzymania działki, bez konieczności inwestowania w ziemię – mówi Grygiel.

Własnoręcznie, ale nie bez problemów


Najwięcej, bo aż 33% ankietowanych przez Oferteo.pl inwestorów zamówiło wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym, a nieco mniejszej liczbie respondentów (25%) zależało na stanie surowym otwartym. Stan deweloperski domu oferowanego przez wykonawcę wybrało 22% procent ankietowanych, a budowę „pod klucz” 17% badanych.
– Te dane świadczą o tym, że przeciętny Polak buduje systemem gospodarczym, czyli sam szuka poszczególnych ekip. Nasi użytkownicy na wstępie szukają na Oferteo.pl ekipy, która zbuduje im dom w stanie surowym, a potem poszczególnych, wyspecjalizowanych ekip do danego typu prac. Wynika to z poczucia większej kontroli nad przebiegiem prac oraz przekonania, że to będzie tańsze rozwiązanie niż zatrudnianie generalnego wykonawcy – tłumaczy Karol Grygiel.

fot. mat. prasowe

Do jakiego stanu ma być wybudowany dom?

33% ankietowanych przez Oferteo.pl inwestorów zamówiło wykonanie domu w stanie surowym zamkniętym


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-04-01 20:21:50

    Ja bym się na budowe domu nie porwała, sam zakup działki to koszt mieszkania w dobrej dzielnicy, chyba że wziąć pod uwagę Villa Campina, gotowe domy z ogrodem w cenie mieszkań tyle że na przedmieściach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: