eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościSprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2016

Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2016

2016-04-12 12:25

Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2016

Warszawa © filipw - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W styczniu i lutym bieżącego roku na nabywcę mieszkania zlokalizowanego w Warszawie trzeba było czekać 138 dni. To niezbyt dobry wynik, ale wcale niezaskakujący - jeśli sięgnąć pamięcią do minionych lat, to taki wynik mieści się w średnich widełkach. Różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną transakcyjną wynosiła 3 proc., co oznacza przeciętny upust rzędu około 10 tys. złotych - pisze Metrohouse.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie XI-XII 2015

Analiza przeprowadzona przez Metrohouse pokazuje również, że w przypadku co piątego mieszkania na nowego właściciela nie trzeba czekać dłużej niż jeden miesiąc. Przeważnie jednak taka sytuacja ma miejsce w przypadku najtańszych ofert (do 300 tys. zł). Ta grupa cenowa posiada 35-procentowy udział w całościowej sprzedaży,

Na dość sprawną sprzedaż mieszkania mogą liczyć również właściciele wybudowanych starszymi technologiami lokali do 45 m kw. Warto również Spośród sprzedanych za pośrednictwem Metrohouse mieszkań nie było ani jednej oferty, która mieściłaby się w limitach cenowych dla programu Mieszkanie dla Młodych. Jak wiemy, już nie można liczyć na dopłaty do tegorocznych zakupów, ale w kontekście wtórnego rynku mieszkań zupełnie nic to nie zmienia, bo oferty spełniające kryteria programu były rzadkością.

Jednak na początku roku możemy mówić o zwiększeniu poziomu negocjacji cen. W tegorocznych transakcjach wyniósł on 3 proc., czyli o 0,5 pkt proc. więcej niż w końcówce 2015 r. W porównaniu do wyników z zeszłego roku jest to jeden z wyższych wskaźników, co może umacniać pozycję kupujących w okresie największego ruchu transakcyjnego jakim są miesiące wiosenne. Nie było jednakże w pierwszych miesiącach roku spektakularnych obniżek cen ofertowych. Negocjacje wyższe niż 10 proc. występowały w jednostkowych przypadkach. Wspólnym mianownikiem wszystkich był długi czas sprzedaży – przekraczający 7 miesięcy.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym

Czekanie na nabywcę średnio zajmuje około 138 dni.


Niezmienna pozostaje średnia cena kupowanych w stolicy mieszkań. Obecnie jest to 7250 zł i analizując poprzednie miesiące zmiany są w zasadzie tylko kosmetyczne. Nawet zakupy droższych cenowo propozycji nie są w stanie wpłynąć na średnią cenę, bo jest ona równoważona m.in. przez niedrogą wielką płytę. Wśród najczęściej wymienianych w transakcjach dzielnic jest Ochota, Ursynów, Wola, Mokotów i Bemowo.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość negocjacji

Średnia wartość negocjacji przy zakupie mieszkania na stołecznym rynku mieszkaniowym sięga obecnie 3 proc.


Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-04-15 14:54:51

    Niektórzy czekają na mdm może stąd taki efekt, ale moim zdaniem to strata czasu, zwłaszcza jeśli ktoś wynajmuje o wiele lepiej kupić niedrogie mieszkanie na rozwijającej się Białołęce na osiedlu Zielona Dolina niż wynajmować odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: