Podwyżka czynszu za lokal użytkowy: bezprawie czy nie?
2016-05-04 12:52
Podwyżka czynszu za lokal użytkowy zgodna z przepisami? © marcus_hofmann - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podwyżki cen prądu i gazu zostaną przerzucone na najemców?
Podpisując umowę najmu pomieszczenia zakładamy, że określone w umowie i zaakceptowane przez obie strony warunki nie powinny ulec zmianie. Szczególnie jeśli odnoszą się one do uzgodnionej w trakcie podpisywania umowy wysokości stawki czynszu. Takie przekonanie jest jednak nieuzasadnione z punku widzenia prawa. Fakt, że nasz czynsz w trakcie trwania umowy nie podlega zmianie, wynika wyłącznie z dobrej woli wynajmującego.Niezależnie od tego czy podpiszemy umowę na dwa lata czy na trzydzieści, wspólnota mieszkaniowa może w każdej chwili podnieść stawkę czynszu za wynajmowany lokal użytkowy. W tej materii nie ogranicza jej ani regulacja dotycząca częstotliwości wprowadzanych zmian kwoty, ani ograniczenia dotyczące jej ewentualnej podwyżki. Jak podkreśla Mariusz Łubiński z firmy Admus:
jedyny wymóg brany pod uwagę przy wejściu w życie zaprowadzonych przez wspólnotę zmian (dotyczących w tym wypadku wysokości stawki czynszu) to obowiązek pisemnego powiadomienia najemcy. - Ważne jest, aby zawiadomienie wysłać z odpowiednim wyprzedzeniem – dodaje Łubiński.
fot. marcus_hofmann - Fotolia.com
Podwyżka czynszu za lokal użytkowy zgodna z przepisami?
Czy podwyższenie opłaty wymaga jednak wcześniejszych ustaleń z najemcą? Co w sytuacji, gdy nie ma on zamiaru zgodzić się na nowe warunki wynajmu? W takim wypadku najemcy pozostaje rozmowa z zarządem wspólnoty, która może przyczynić się do pozostawienia obecnej kwoty czynszu. Wspólnota może jednak odmówić, a brak zgody wynajmującego na nowe warunki oznacza, że umowa najmu wygaśnie po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli najemca zgodzi się na nowe warunki – umowa trwa nadal.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)