eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyNowe mieszkanie czy rynek wtórny? Rozwiąż dylemat

Nowe mieszkanie czy rynek wtórny? Rozwiąż dylemat

2016-05-21 00:40

Nowe mieszkanie czy rynek wtórny? Rozwiąż dylemat

Nowe mieszkanie czy rynek wtórny? © fot. mat. prasowe

Na polskim rynku nieruchomości wybór lokali mieszkalnych jest bardzo duży. Każdy kto myśli o zakupie mieszkania, zastanawia się jakie najlepiej kupić – nowe od dewelopera czy używane z rynku wtórnego. A jeśli rynek wtórny – to w bloku, kamienicy czy może w apartamentowcu?

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: nowe czy używane?

Przed podjęciem decyzji o zakupie własnego mieszkania należy szczegółowo przemyśleć wady i zalety każdego rozwiązania. Kupując mieszkanie od dewelopera można urządzić je zgodnie z własnymi oczekiwaniami, jednak koszty wykończeniowe są znacznie wyższe, a na przeprowadzkę często trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy. Z kolei mieszkania z rynku wtórnego mogą okazać się niefunkcjonalne, a dodatkowo przed przeprowadzką konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego całego budynku. Co należy wiedzieć przed kupnem własnej nieruchomości? O szczegółach opowiada Agata Stradomska, Menadżer ds. Marketingu i Szkoleń RE/MAX Polska.

Rynek pierwotny


Niewątpliwą zaletą mieszkania od dewelopera jest to, że jest nowe, a więc można je urządzić od podstaw zgodnie z własnymi wymaganiami, a przy jego budowie zostały wykorzystane nowoczesne technologie i materiały energooszczędne. Lokale te dopasowane są do współczesnych potrzeb mieszkaniowych – zarówno pod względem ich metraży, jak i funkcjonalności pomieszczeń. Najczęściej znajdują się na zamkniętych, monitorowanych osiedlach, z odpowiednią liczbą miejsc parkingowych, placami zabaw, zaaranżowaną zielenią, wewnętrznym patio, rowerowniami czy wózkowniami. Bloki te są estetyczne, ładnie wykończone, mają reprezentacyjne korytarze, windy (często nawet w niskich budynkach).

Jeśli chcemy kupić mieszkanie w konkretnej lokalizacji może się jednak okazać, że wybór dostępnych mieszkań jest niewielki albo nawet nie są one w ogóle dostępne. Dodatkowo, do takiego mieszkania nie wprowadzimy się od razu po zakupie. Trzeba je wykończyć, a w wielu przypadkach poczekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na dokończenie budowy. Oczywiście można czekać aż lokale zostaną ukończone i wtedy podjąć decyzję o zakupie. Musimy jednak liczyć się z tym, że wybrane mieszkanie może nie być już dostępne, ponieważ ktoś nas uprzedzi, a propozycje, które pozostaną do sprzedaży mogą nie spełniać naszych oczekiwań.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że decydując się na zakup mieszkania w fazie budowy nie obejrzymy go fizycznie, dlatego swoją decyzję musimy oprzeć na naszej wyobraźni popartej makietami, planami, rysunkami czy wizualizacjami. Dodatkowo deweloperzy zazwyczaj budują osiedle etapami i zanim nie zostaną ukończone wszystkie, będziemy sąsiadować z placem budowy, narażeni np. na hałas. Kolejną ważną kwestią są koszty. Oprócz ceny mieszkania jaką zapłacimy deweloperowi musimy doliczyć dodatkowe wydatki, takie jak zakup miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej, a przede wszystkim koszty wykończenia mieszkania – czyli położenia podłóg, urządzenia łazienki czy kuchni. Dobrą stroną zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że nie zapłacimy podatku PCC, który na rynku wtórnym wynosi aż 2 proc. ceny mieszkania. Czyli kupując mieszkanie za 400 tys. zł w kieszeni pozostawimy 8 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Nowe mieszkanie czy rynek wtórny?

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu.


Rynek wtórny


Do mieszkania z rynku wtórnego najczęściej można wprowadzić się od razu – bo przecież ktoś tam wcześniej mieszkał. Oczywiście można je wyremontować, a przynajmniej odświeżyć, ale najczęściej nie są to wydatki bezwzględnie potrzebne do przeprowadzki. W przypadku ograniczonego budżetu modernizację możemy przeprowadzać sukcesywnie. Te mieszkania są też najczęściej gotowe do przejęcia w krótkim terminie, ponieważ ktoś, kto je sprzedaje, najczęściej ma już swój pomysł na życie i łatwiej może zaakceptować szybką wyprowadzkę.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (6)

  • narinea / 2016-05-24 16:31:58

    Już ten dylemat rozwiązałam, oczywiście postawiłam na nowe mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji, mam na myśli Bernadowo park w Gdyni, okolica jest idealna dla turystów pod wynajem. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Boom deweloperski

    Zoska / 2016-05-31 15:00:05

    W Radomiu jest ponad 10 nowych inwestycji, naprawdę na rynku pierwotnym można teraz wybierać szczegóły: nowemieszkania.radom.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

    • cykacyka / 2016-09-12 17:36:02

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Zawyżone ceny

    blyatman / 2016-09-12 13:31:16

    Przez te wszystkie rządowe programy to ceny nowych mieszkań są nadmuchane. Ja bym brał z wtórnego, można nieźle zaoszczędzić! odpowiedz ] [ cytuj ]

  • blyatman / 2016-09-12 13:43:31

    fajnie odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

  • blyatman / 2016-09-12 18:52:51

    bardzo fajnie odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

    • cykacyka / 2016-09-12 19:35:14

  • Komentarz usunięty

  • Janinaaa / 2018-06-03 18:10:51

    http://www.chmielna2.com/
    www.wp.pl
    [url]http://www.wp.pl[/url] odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: